Umowa franczyzowa jest kolejnym etapem zawierania współpracy z franczyzodawcą. W pierwszej kolejności trzeba wybrać franczyzę, która spełni oczekiwania, tak by biznes sprawiał przyjemność a jednocześnie przynosił profity. Poza tym warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami, choćby z tym, ile wynosi kapitał początkowy, opłata licencyjna, czy jakie są koszty podczas przygotowań do otwarcia biznesu. Powinny się odbyć w tym celu liczne rozmowy, a przedsiębiorca powinien zostać wysłany na szkolenia z tematyki franczyzowej. Ustalenie zasad, które będą obowiązywały obie strony daje zielone światło, by podpisywać umowę.

Na pewno są potrzebne różne dokumenty, w tym zaświadczenie o założeniu działalności gospodarczej, o niekaralności, udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu biznesu, czy też zdolność kredytowa. Dodatkowo musi być wykazana dokumentacja własności lub najmu lokalu, a także jego szczegółowe parametry. Zazwyczaj franczyzodawca dokonuje oględzin lokalu by uznać go za zgodny z umową. Ta z kolei powinna być jasna, czytelna i bez żadnych niejasności. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie jej z prawnikiem, zanim dojdzie do prowadzenia biznesu.

Jak powinna wyglądać umowa franczyzowa?

Zmiany w umowie

Pierwsza umowa jest podpisywana na czas określony, czy to na rok czy na 5 lat, w zależności od rodzaju biznesu. Po tym okresie franczyzodawca ma prawo umowę przedłużyć lub zerwać. Zależy to od jakości współpracy, obrotów franczyzy, a także przychodów. Duże znaczenie ma również osobowość przedsiębiorcy, który prowadzi oddział franczyzy. Jeśli okazuje się, że dzięki niemu firma franczyzowa odnosi sukcesy na rynku, wówczas otrzymuje dodatkowe profity oraz możliwość prowadzenia kolejnych oddziałów franczyzowych. Na każdym etapie umowy mogą też wystąpić różne zmiany, ponieważ firma cały czas się rozwija. Poszerzenie usług, wprowadzanie dodatkowych produktów na rynek, czy inne walory ułatwiające życie klienta, powodują, że przedsiębiorca musi się dostosować nowych reguł. W takich wypadkach podpisuje się zazwyczaj aneks do umowy aktualizujący informacje o działalności franczyzowej.

Dotyczy to również zmiany lokalizacji, asortymentu, czy nawet zmianę profilu firmy. Licencja również jest na czas określony, dlatego jej przedłużenie i wniesienie kolejnej opłaty może wiązać się z dodatkową dokumentacją. Najważniejsze jest to, aby obie strony współpracowały ze sobą w sposób uczciwy, gdyż w razie nieporozumień można umowę zerwać nawet w trybie natychmiastowym. Jednak przedsiębiorca musi się liczyć wówczas z konsekwencjami finansowymi lub prawnymi.

Więcej informacji

Baza sieci franczyzowych pozwoli Ci zapoznać się bliżej z ofertami franczyzodawców