Szkoła Podstawowa nr 36 im. Juliusza Słowackiego w Orzegowie obchodzi 120-lecie istnienia. – Wszystkim osobom, których życiowe ścieżki zaprowadziły w mury tej placówki serdecznie gratuluję, bo stworzyli, a wielu nadal tworzy, wyjątkowe miejsce – mówił podczas uroczystości Michał Pierończyk. – Ta placówka jest jednym z ważnych centrów życia społecznego tej historycznej dzielnicy – podkreślił prezydent miasta.
- Dla mnie jest to szkoła rodzinna – mówi Iwona Skrzypczyk-Sikora, dyrektor SP nr 36. – Mój dziadek uczęszczał tutaj, gdy była tu katolicka szkoła męska, potem uczył się tu mój ojciec, ja, a następnie mój syn – wymienia. – Jest to więc wyjątkowe miejsce dla całej mojej rodziny, ale i dla tysięcy innych orzegowian – podkreśla.
Warto przypomnieć, że do połowy XIX wieku gmina Orzegów nie posiadała własnej szkoły, więc dzieci i młodzież uczęszczały do placówki w Szombierkach. Od początku XIX wieku miejscowe władze zabiegały o zgodę na budowę szkoły, a decyzja o inwestycji zapadła w 1856 roku. Prace budowlane rozpoczęły się latem 1857 roku, a ich wykonawcą był Sigismund Goldstein z Bytomia. 16 września 1858 roku nastąpiło oficjalne otwarcie szkoły, w którym udział wzięli m.in.: Józef Szafranek, proboszcz orzegowskiej parafii, Alfons Unger, dyrektor kopalni „Paweł”, oraz sołtys Orzegowa Wincenty Loewe. Patronką szkoły została hrabina Joanna Schaffgotsch, a kierownikiem Józef Sekatzek.
Istnienie i rozwój licznych zakładów w Orzegowie, przede wszystkim kopalni, koksowni i cynkowni, powodowało stały napływ ludności, a co za tym idzie rozwój budownictwa i konieczność zapewnienia edukacji młodym pokoleniom. Tylko w latach 1846 – 1880 wybudowano w Orzegowie 169 nowych domów mieszkalnych. Szybko więc podjęto decyzję, by rozbudować szkołę i już w 1878 roku powstał drugi budynek.
Pierwszy gmach pełnił swą funkcję do 1901 roku, kiedy to ze względu na stan techniczny i zbyt wysokie koszty remontu podjęto decyzję o jego wyburzeniu. W maju 1902 roku zakończono budowę nowej, 12-klasowej szkoły, która dziś nosi imię Juliusza Słowackiego. Placówka nadal się rozwija. W 2011 roku przy SP 36 powstał plac zabaw, a w 2012 roku oddano do użytku boisko. Obecnie w szkole pracuje ponad 40 nauczycieli, uczy się 290 uczniów oraz 99 dzieci przedszkolnych. Warto dodać, że 4-kondygnacyjny budynek jest objęty ochroną konserwatorską oraz figuruje w gminnej ewidencji zabytków Miasta Ruda Śląską.