Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

W ostatnich czasach coraz więcej mówi się o zdrowej żywności. Wszyscy jesteśmy kuszeni wspaniałymi słodkimi propozycjami czekolad, cukierków i innych pyszności, ale równolegle na ulicach widzimy rosnącą falę osób z nadwagą. Nie tylko brak ruchu jest tego przyczyną, choć w modzie są zwolnienia lub ucieczki z wychowania fizycznego, gdyż młodzież szkolna traktuje te zajęcia jako ‘coś zbędnego’. Oprócz jednak ewentualnej nadwagi, bagatelizowanie tego, co jemy, niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje.

Zdrowa żywność budulcem zdrowego człowieka

Nasz organizm to to, co jemy. Do niezbędnego funkcjonowania potrzebuje całej gamy witamin i pierwiastków, które pozyskuje z jedzenia w procesie trawienia. Człowiek jest tak mądrze zbudowany, że to, co potrzebujemy, zostaje wchłonięte przez nabłonek jelita i dostarczone w odpowiednie miejsce organizmu. Te małe składniki rozłożone przez proces trawienia stanowią budulec naszego ciała. Wyobraźmy sobie zatem co się dzieje, kiedy dostarczamy do naszego organizmu tzw. ‘chemię’, która króluje obecnie w wielu produktach spożywczych. To właśnie te sztuczne, szkodliwe składniki zostaną wchłonięte i będą budowały nasze ciało. Może nieść to ze sobą bardzo przykre konsekwencje.

Jedząc rozsądnie, możesz uniknąć schorzeń

Jeśli wszystkie składniki pochodzenia chemicznego będą budowały komórki naszego ciała, może się okazać, że dosłownie się sypiemy. Paznokcie będą się łamać, włosy zaczną nam wypadać, cera się pogorszy. Nie wszyscy zdają sobie też sprawę, że nieprawidłowe odżywianie wpływa także na zdolność koncentracji i uczucie zmęczenia. To są jednak - powiedzmy - sytuacje, które jeszcze możemy przeżyć. Do prawidłowego funkcjonowania nie musimy mieć długich paznokci ani pięknej cery. Najbardziej zagraża życiu człowieka to, co dzieje się wewnątrz organizmu. Wszystkie substancje konserwujące, słodziki czy emulgatory mogą przyczynić się do nowotworu lub innych chorób różnych układów.

W skład zdrowej żywności nie muszą wcale wchodzić bardzo drogie produkty, po które trzeba jechać do innego miasta do specjalnego sklepu. Choć oczywiście warto zainwestować w droższe produkty, nie ma w końcu nic cenniejszego niż nasze zdrowie. Ale tak naprawdę każdego stać na zdrową żywność! Mogą być to chociażby jogurty naturalne, sok pomarańczowy czy owoce.

Jesteś tym co jesz