Siłownik hydrauliczny – co to jest?

Choć już dawno opuściliśmy szkolne mury, warto ciągle się rozwijać, choćby dla siebie. Przeglądając codziennie internet powinniśm szukać nie tylko nowych wiadomości lub oglądać zdjęcia znajomych. Czasem można też przeczytać o czymś, z czym na co dzień nie ma się styczności.

W tym tekście chcielibyśmy przybliżyć Wam działanie siłownika hydraulicznego. A czym on w ogóle jest? Jest to element większego układu, który sprawia, że dane urządzenie może pracować w sposób wydajny. Wykorzystuje się go głównie w maszynach przemysłowych. Siłownik składa się m.in. z tłoka, tłoczyska i czynnika roboczego. Czynnikiem roboczym jest najczęściej ciecz (olej hydrauliczny, woda, emulsja). Jest ona wtłaczana do przestrzeni roboczej. Płyn przesuwa tłok, dzięki czemu tłoczysko zostaje wprawione w ruch. Ze względu na zakres ruchu, siłowniki dzielimy na:

  • jednostronnego działania, z jedną komorą roboczą,
  • dwustronnego działania, z co najmniej dwiema komorami.

Jak ma się to do pracy całej maszyny?

Siłownik jest elementem większej układanki, którą jest cały układ hydrauliczny. Odpowiednie działanie urządzenia zależy od starannego zaprojektowania zarówno całego układu, jak i pojedynczego elementu. Co zatem ma decydujący wpływ przy doborze siłownika? Siła, jaka będzie na niego oddziaływać podczas pracy maszyny. W związku z tym projektuje się odpowiednie wymiary tłoczyska, tłoka czy zakres skoku. Nie możemy również zapomnieć o czynniku roboczym. Gęstość zastosowanej cieczy przekłada się bezpośrednio na jakość pracy tłoka. Całość musimy również odpowiednio uszczelnić. Wybór uszczelnienia jest zdeterminowany m.in. wartością ciśnienia roboczego, prędkością ruchu tłoka czy temperaturą cieczy i miejsca, w którym pracuje dany układ. Dodatkowym wyposażeniem siłowników hydraulicznych są końcówki tłoczysk, zawory i czujniki, które mierzą drogę wysuwu tłoczyska.

Jak długo może on pracować bezawaryjnie?

Kiedy kupujemy jakieś urządzenie, bardzo często chcielibyśmy wiedzieć jak długo będzie ono działać bez żadnych zastrzeżeń. Siłownik hydrauliczny ma stosunkowo prostą konstrukcję, co wpływa na to, że rzadko się psuje. Do pracy nie wykorzystuje on również prądu, przez co nie musimy bać się o żadne zwarcie. Jeśli jednak coś się stanie, naprawa siłowników hydraulicznych odbywa się poprzez ich regenrację. Warto w tym przypadku skorzystać z usług doświadczonej firmy, która działa w tej branży od wielu lat.