Festiwal Nurkowy „Głębiny” wraca do teatru – filmy, wystawy i prelekcje o głębinach

FOT. Urząd Miasta Ruda Śląska
W najbliższy weekend scena w Rudzie Śląskiej wypełni się opowieściami o podwodnych światach i ludziach, którzy je odkrywają. W Śląskim Teatrze Impresaryjnym spotkają się pasjonaci nurkowania, twórcy filmów i fotograficy — wejście jest wolne, a program intensywny. To wydarzenie, które od lat przyciąga zarówno zapalonych eksploratorów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają myśleć o pierwszym zanurzeniu.
- Śląski Teatr Impresaryjny jako miejsce spotkań z podwodną fotografią i kinem
- Ruda Śląska na weekend pełen podróży pod wodą
Śląski Teatr Impresaryjny jako miejsce spotkań z podwodną fotografią i kinem
W budynku Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. H. Bisty organizatorzy przygotowali dwudniowy program łączący pokazy filmowe, wernisaż i spotkania z ekspertami. Tegoroczna formuła stawia na kontakty między twórcami a widzami — będzie czas na rozmowy z instruktorami, producentami sprzętu i przedstawicielami klubów nurkowych oraz na oglądanie zdjęć i filmów dokumentujących eksploracje pod wodą.
Wydarzenia rozpoczynają się od wieczornego wernisażu i filmu; istotne punkty programu to:
- 13–14 marca — dni festiwalu;
- piątek — otwarcie i wernisaż fotografii Franka Arona, pokaz filmowy i spotkania — start o godz. 18.00;
- sobota — prezentacja filmów konkursowych „Podwodne Światy 2026” od godz. 14.00, ogłoszenie zwycięzców oraz wieczorna projekcja filmu „If Only…” o godz. 21.00.
“Dziś „Głębiny” to wydarzenie o ugruntowanej pozycji, tworzone wspólnie z wyjątkową publicznością” — mówi Marcin Adamowicz, szef programowy Festiwalu Nurkowego „Głębiny”.
Ruda Śląska na weekend pełen podróży pod wodą
Organizatorzy podkreślają, że pierwsza edycja zrodziła się po pokazie filmu w miejscowym kinie i szybko zyskała grupę stałych uczestników. W programie znajdą się prelekcje dotyczące m.in. podwodnych zabytków Polski, wyjazdów nurkowych, eksploracji jaskiń, technik obrazowania podwodnego i zasad bezpieczeństwa podczas zanurzeń. Wszystko to odbywa się w formule niekomercyjnej — wstęp wolny, bez konieczności rejestracji.
“Cieszymy się, że możemy robić niekomercyjną, bezpłatną imprezę dla społeczności nurkowej” — dodaje Marcin Adamowicz.
Na miejscu dostępna będzie oferta gastronomiczna teatru, co ułatwi spędzenie kilku godzin między pokazami i prelekcjami. Warto zaplanować obecność tak, by zobaczyć zarówno wystawę fotografii, jak i popołudniową część konkursową oraz wieczorne projekcje.
Dla osób wybierających się na wydarzenie praktyczna wskazówka — skoro wejście jest otwarte i brak rejestracji, najlepiej przyjść wcześniej na wybrane seanse; wernisaż i pokazy mogą przyciągnąć większą publiczność, a niektóre spotkania z gośćmi będą prowadzone w kameralnej formule. Festiwal jest tworzony przy wsparciu partnerów, dzięki czemu utrzymuje bezpłatny charakter, a program łączy rozrywkę z rzetelną wiedzą dla początkujących i zaawansowanych miłośników nurkowania.
na podstawie: Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Ruda Śląska). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Policyjne motocykle na American Day 2026 - padł ważny apel do kierowców

Słabszy strumień z kranów na Elizy Orzeszkowej. Woda może zniknąć na kilka godzin

780 narodzin w Rudzie Śląskiej. Pierwsze półrocze pokazało wyraźny rytm

Awansy, nagrody i 305 funkcjonariuszy. Policja świętowała w Rudzie Śląskiej

Wakacje w Muzeum Miejskim - śląskie stroje, godka i sztuka dla dzieci

W Rudzie Śląskiej pobiegną bez presji. Tylko 150 miejsc i ważny cel

Woda wróciła na Kokota 18. PWiK podaje numer na wypadek problemów

Linia 39 wraca na trasę. Tramwaj 9 pojedzie skrótem i z przesiadką w Chebziu

Szpital z Rudy Śląskiej z wyróżnieniem. Pacjenci ocenili go najwyżej

Policyjne święto z badaniami na miejscu. Profilaktyka przyciągnęła uwagę uczestników

Woda wróciła na osiedle Mickiewicza. W Rudzie Śląskiej trwała jeszcze przerwa

Joga na murawie i koncerty pod chmurką. Lipcowy weekend w Rudzie Śląskiej

Stare pocztówki wracają na salony - muzeum dorzuca promocję na album

W lipcowe soboty ogród ŚTI zapełni się rodzinami. Na trawie będzie joga i muzyka
Przydatne dane teleadresowe
- Placówka Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej - kontakt, zasięg i sprawy do załatwienia
- Parafia św. Piusa X w Rudzie Śląskiej - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej - kursy, warsztaty i egzaminy zawodowe
- Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny w Rudzie Śląskiej - kontakt, oferta wynajmu, wirtualne biuro
- Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rudzie Śląskiej - kontakt, oferta edukacyjna i zapisy
