Targi Książki Wydawców Niezależnych po raz drugi w Rudzie Śląskiej
Już po raz drugi mieszkańcy mogą uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu literackim. Ogólnopolskie Targi Książki Wydawców Niezależnych powracają do naszego miasta, oferując bogaty program spotkań z autorami i szeroki wybór literatury niezależnej.

Druga edycja Ogólnopolskich Targów Książki Wydawców Niezależnych

W najbliższy piątek, 5 lipca, w godzinach od 12.00 do 18.00, Stacja Biblioteka przy ul. Dworcowej 33 stanie się miejscem spotkań z literaturą. Siedemnastu autorów-wydawców z całej Polski zaprezentuje swoje publikacje, oferując mieszkańcom unikalną okazję do bezpośrednich rozmów z twórcami.

Wydarzenie organizowane przez lokalne instytucje

Organizatorem targów jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Polskie Stowarzyszenie Autorów Niezależnych „Samowydawcy”. Dyrektor biblioteki, Krystian Gałuszka, podkreśla, że zeszłoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem: „Pierwsze, ubiegłoroczne Ogólnopolskie Targi Książki Wydawców Niezależnych cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno autorów, jak i czytelników, dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować je po raz drugi”.

Ruch samowydawniczy – co to takiego?

Podczas targów odwiedzający będą mogli poznać przedstawicieli ruchu samowydawniczego, który zdobywa coraz większą popularność również w Polsce. Ruch ten, znany także jako selfpublishing, pozwala autorom na samodzielne wydawanie swoich książek, co w przeszłości często spotykało się z negatywnymi opiniami. Dyrektor Gałuszka zauważa: „Ruchowi temu towarzyszy krzywdząca opinia typu 'nikt mu nie chciał tego wydać, bo to słaby tekst, więc wydał sam'. Może tak było kiedyś, teraz obserwujemy wiele naprawdę wartościowych książek wydanych samodzielnie przez autorów”.

Spotkania autorskie i różnorodność literacka

W programie targów przewidziano indywidualne spotkania autorskie z takimi twórcami jak Patryk Berger, Maks Dieter, Alina Duchnowska, Monika Fudali, Agata Kasiak, Janusz Muzyczyszyn, Irena Omegard, Ewelina Pałecka, Angelika Joanna Płocharczyk, Kamil Prabucki, Karolina Salwowska, Kamil Sobik, Elżbieta Stępień, Paweł Więzik, Katarzyna Wycisk, Milena Wysocka i Agnieszka Żarecka. Na ich stoiskach znajdziemy książki z różnych gatunków literackich – od literatury dziecięcej, przez poezję, powieści obyczajowe, kryminały, romanse, aż po fantasy.

Dlaczego warto wziąć udział?

Targi to nie tylko okazja do zakupu książek, ale przede wszystkim możliwość rozmowy z autorami i zrozumienia, jakie motywy i inspiracje stoją za ich twórczością. Dla mieszkańców to także szansa na wsparcie niezależnych twórców, którzy często mają do zaoferowania wyjątkowe i niebanalne treści. Krystian Gałuszka zachęca: „Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie zapewne znajdziemy uczestnicząc w tegorocznej edycji Ogólnopolskich Targów Książki Wydawców Niezależnych”.

Nie przegapcie tej literackiej uczty i spotkajcie się z autorami, którzy swoimi dziełami wzbogacają polski rynek wydawniczy. To wyjątkowa okazja, by odkryć nowe, wartościowe książki i poznać ich twórców osobiście.


Źródło: UM Ruda Śląska