Orkiestra Dęta KWK Pokój: Wakacyjne koncerty plenerowe w Ogrodzie ŚTI
Już w lipcu w Ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych koncertach plenerowych. Orkiestra Dęta KWK Pokój, pod kierownictwem Jacka Kampy, przygotowała dwa niezapomniane występy, które z pewnością przyciągną miłośników muzyki filmowej, musicalowej oraz operetkowej.

Wakacyjne koncerty plenerowe w Ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego

Latem tego roku na mieszkańców czekają dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne organizowane przez Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty. Orkiestra Dęta KWK Pokój, znana ze swojego bogatego dziedzictwa, zaprezentuje swoje umiejętności podczas dwóch koncertów plenerowych. Pierwsze z nich odbędzie się 6 lipca 2024 roku o godzinie 13:00, a w programie znajdą się utwory muzyki filmowej i musicalowej. Kolejny koncert, zaplanowany na 13 lipca 2024 roku o tej samej porze, będzie poświęcony znanym i lubianym przebojom ze świata operetki.

Historia Orkiestry Dętej KWK Pokój

Orkiestra Dęta KWK Pokój ma długą i bogatą historię, sięgającą 1922 roku. Została założona przez grupę entuzjastów, którzy pragnęli wyrazić swój patriotyzm poprzez muzykę. Mimo trudnych czasów i prześladowań ze strony pruskiego zaborcy, orkiestra kontynuowała swoją działalność, kompletując instrumenty i umundurowanie z własnych funduszy. Niestety, rozwój orkiestry przerwał wybuch II Wojny Światowej, jednak już kilka dni po wyzwoleniu dyrygent z zespołem wznowił działalność, koncertując dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz mieszkańców osiedli robotniczych.

Rozwój i sukcesy orkiestry po wojnie

Po wojnie orkiestra nie tylko koncertowała, ale również szkoliła młodych górników w grze na różnych instrumentach. W 1968 roku, po połączeniu kopalń "Wanda-Lech" i "Pokój", orkiestry tych zakładów również zostały zintegrowane, tworząc jeden zespół. Od 1993 roku orkiestrą kieruje Jacek Kampa, który dołączył do niej jako waltornista w 1984 roku, a później został wybrany na dyrygenta przez sam zespół.

Kontynuacja tradycji i nowe wyzwania

W 1996 roku doszło do kolejnego połączenia, tym razem z kopalnią "Walenty-Wawel". Nowo powstała orkiestra liczyła prawie 120 muzyków, w tym 20 młodych werblistów. Aby godnie reprezentować kopalnię, zespół otrzymał nowe umundurowanie i materiały nutowe. Orkiestra brała udział w licznych konkursach i przeglądach, zdobywając czołowe miejsca, a także uświetniała festyny zakładowe, bale i jubileusze. Poza oficjalnymi występami, organizowane były również wycieczki i zabawy integracyjne, które wzmacniały więzi wśród członków zespołu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tych wyjątkowych koncertach. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny, co stanowi doskonałą okazję, by spędzić letnie popołudnie w towarzystwie pięknej muzyki na świeżym powietrzu.


Źródło: Teatr Impresyjny