Jaka wiata śmietnikowa – budowa, rodzaje materiałów, montaż

Wiata śmietnikowa jest bardzo przydatną konstrukcją, która pozwala na zabezpieczenie kubłów na odpady oraz poprawę estetyki otoczenia. Jaką wiatę śmietnikową warto wybrać?

Jak zbudowana jest wiata śmietnikowa?

Konstrukcja jak wiata śmietnikowa zbudowana jest z ramy, na której osadza się ściany oraz dach. Może być ona również wyposażona w zamykane drzwi.

Wiata śmietnikowa może być konstrukcją wolnostojącą, ale również może być ona elementem innych konstrukcji, na przykład jak wiata śmietnikowa w ogrodzeniu, która wchodzi w linię ogrodzenia posesji.

Różne warianty wiat śmietnikowych powodują, że dopasowanie ich do konkretnego miejsca montażu i wymaganej przestrzeni jest bardzo łatwe. Warto więc zapoznać się z różnymi wariantami wiat przed dokonaniem decyzji o jej budowie.

Rodzaj wiat śmietnikowych

Wiaty śmietnikowe można podzielić na różne kategorie pod względem zastosowanych do ich budowy materiałów. Zaliczane są do nich poniższe warianty wiat:

Wiata śmietnikowa drewniana

Drewniane wiaty są niedrogie w wykonaniu i estetyczne. Głównym minusem tych konstrukcji jest ich mała wytrzymałość ze względu na wysoką podatność na czynniki pogodowe. Drewniane wiaty wymagają z tego względu impregnacji i regularnego powtarzania tej procedury, by odpowiednio je zakonserwować.

Wiata śmietnikowa stalowa

Wytrzymalsze są wiaty śmietnikowe stalowe. Wykonuje się je z ramy stalowej, ocynkowanej, która pokrywana jest blachami lub panelami. Takie wiaty wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki pogodowe i nie wymagają one konserwacji. Dostępne są różne warianty pod kątem materiałowym na ściany wiat.

Wiata śmietnikowa murowana

Murowane wiaty są najdroższe w realizacji, natomiast są też bardzo trwałe i wytrzymałe. Można wykonać je jako wolnostojące, wybudować przy budynku lub też przy ogrodzeniu.

Więcej informacji o różnych wariantach wiat śmietnikowych można uzyskać na tej stronie internetowej.

Jak zamontować wiatę śmietnikową?

Montaż wiaty śmietnikowej będzie zależał od jej rodzaju, dlatego też należy uwzględnić go przy wyborze.

Wiaty stalowe, drewniane najczęściej montowane są z użyciem specjalnych kotew umieszczanych w gruncie. Jako podłoże można wtedy wykorzystać wylewkę lub kostkę. Wykonanie wiat murowanych jest już bardziej czasochłonne.

Gdy budowana jest wiata śmietnikowa przy domu, w takim przypadku można połączyć ją z budynkiem, co pozwala też na zredukowanie kosztów jej wykonania. Ściana domu jest wtedy jedną ze ścian wiaty.