Po raz kolejny policjanci z Rudy Śląskiej podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym. Tym razem, w ramach organizowanych cyklicznie spotkań dzielnicowi z kochłowickiego komisariatu gościli u seniorów z Koła Emerytów i Rencistów przy ulicy Solnej 5. Seniorzy usłyszeli o tym, że mają zamykać drzwi na klucz i nie ufać każdemu podejrzanemu rozmówcy telefonicznemu.

Przestępcy wykorzystując łatwowierność, uczciwość, a często naiwność ludzką w bezduszny i okrutny sposób grabią i odbierają to, nad czym tak ciężko przez całe życie nasi seniorzy pracowali. Bez skrupułów pozbawiają oszczędności i pieniędzy potrzebnych na przeżycie kolejnego miesiąca. W wielu przypadkach odpowiedni poziom wiedzy pozwoliłby im na uniknięcie sytuacji niebezpiecznej. Dlatego też dzielnicowi realizują cykl spotkań z seniorami. Wizyty w klubach seniora, stowarzyszeniach i świetlicach skupiających emerytów i rencistów są doskonałą okazją do przypomnienia przybywającym tam starszym rudzianom o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w codziennym życiu, zagrożeniach czyhających na nich w różnych sytuacjach życiowych oraz skutecznych metodach ich unikania.
Biorący w ostatnim ze spotkań dzielnicowi z rudzkiej trójki, zadbali by uczynić je wyjątkowo atrakcyjnym. Specjalnie przygotowana prelekcja, w przystępny sposób pokazała seniorom jak postępować by nie paść ofiarą złodziei, przestępców działających metodami „na wnuczka” czy „policjanta”. Nie zabrakło również informacji, jak ważna jest czujność i dbałość o swoje bezpieczeństwo na drodze, choćby poprawienie widoczności poprzez używanie elementów odblaskowych, które otrzymali seniorzy. Policjanci przybliżyli również seniorom działanie dwóch aplikacji, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mogą oni zgłaszać policji różne zagrożenia, oraz Moja Komenda, za pośrednictwem której można szybko skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Policjanci przedstawili uczestnikom również maskotkę rudzkiej policji, Sierżant Rudą, którą seniorzy znali głównie z opowiadania swoich wnuków. Teraz przy spotkaniach dziadków i babć z młodym pokoleniem, będą mogli wspólnie podjąć dyskusję na temat profilaktyki.

Poniżej kilka wskazówek dla seniorów jak postępować, by ograniczyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa:

- Nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych,
- Zawsze zamykajmy drzwi na zamek,
- Nie wierzmy w życiowe okazje,
- Upewnijmy się kogo wpuszczamy do domu, poprośmy o legitymację, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość,
- Jeżeli już kogoś wpuścimy do lokalu nie możemy, ani na chwilę zostawić go bez nadzoru,
- Nie przekazujmy żadnych informacji przez telefon osobie podającej się za członka rodziny, policjanta czy prokuratora,
- Pieniądze trzymane w domu schowajmy w kilku bezpiecznych miejscach,
- Nie dawajmy żadnych pieniędzy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów,
- Kiedy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem nie wahajmy się zadzwonić po Policję.