Rudzcy policjanci otrzymują informacje od mieszkańców naszego miasta na temat fałszywych wiadomości sms wysyłanych na ich telefony. Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości, które mają nakłonić zapłacenia rzekomo nieopłaconej faktury poprzez link z sms-a. Na taką wiadomość nie powinniśmy reagować.

Fałszywe wiadomości sms wysyłane przez oszustów, pozornie wyglądają jak autentyczne, a w rzeczywistości mają skłonić odbiorcę do otwarcia linku z wiadomości. Wśród używanych tytułów jest między innymi Powiadomienie o wyłączeniu prądu lub Powiadomienie o niedopłacie za energię.  Dla nieświadomej osoby, wiadomość może wyglądać jak autentyczna, w rzeczywistości link do strony ma za zadanie przechwycenie naszych danych loginu i hasła do bankowości elektronicznej.
W związku z tym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, nie powinniśmy bezmyślnie otwierać załączników do wiadomości sms. W takich przypadkach należy racjonalnie podejść do treści wiadomości dokonując porównania czy ma ona odzwierciedlenie z faktycznymi działaniami na przykład oczekiwaniem na wystawienie rachunku za prąd czy gaz. Pokrzywdzonych, którym z kont bankowych znikają oszczędności jest coraz więcej, a dotarcie do sprawców działających w cyberprzestrzeni jest dużo trudniejsze, niż nasza przezorność czy zabezpieczenie telefonu lub komputera.