Dietetyk Ruda Śląska

Permareksja- uzależnienie od bycia na diecie . Najczęściej dotyka kobiet, które ograniczają swój jadłospis w drastyczny sposób, skrupulatnie ważą posiłki, liczą kalorię. Permareksja może prowadzić do anoreksji, jeśli diety nie zawierają odpowiedniej dla dla organizmu ilości kalorii.

Osoby zmagające się z nadwagą i otyłością rozpoczynają dietę w nadziei na trwały sukces. Większość z nich poczuje gorycz porażki. Sporej części osób, które ciągle stosują jakąś dietę, nie wychodzi to na dobre. Czują przymus bycia na diecie.

Powodem przejścia na diecie może być chęć poprawy zdrowia, wydolności, chęć poprawy wyglądu. To nie powód stosowanie diety nakręca spiralę nałogowego odchudzania się a pierwsze doświadczenia z odchudzaniem. Zastosowanie się do zaleceń na ogół przynosi oczekiwane rezultaty i rodzi się w związku z tym przekonanie,że wystarczy tylko na jakiś czas zmienić coś w naszym jadłospisie, by cieszyć się z efektów. Zadowolenie może jednak uśpić czujność i efekt jojo,czyli powrót do dawnej wagi- gwarantowany. Nabyte podczas pierwszej diety przekonanie, że łatwo można pozbyć się kilogramów, skłania ją do podjęcia kolejnej diety. Tym razem jest to już trudniejsze zadanie a efekty mniejsze. Zasoby psychologiczne maleją, metabolizm zwalnia. Jednak wspomnienie pierwotnego sukcesu powoduje podjęcie kolejnej i kolejnej i kolejnej próby.

W pewnym momencie osoba będąca podczas wiecznego odchudzania mówi „dość” i wraca do wcześniejszych (nie zmienionych a zawieszonych tylko na czas odchudzania) nawyków żywieniowych. Efekt: kolejny wzrost wagi, tym większy im większa restrykcja obowiązywała podczas diety. Poczucie własnej skuteczności maleje, w głowie plączą się uogólnienia typu „nigdy już nie schudnę, nie mam na nic wpływu”.Schemat przechodzenia i porzucania diety powtarza się kilka razy.

dietetyk kliniczny Oświęcim

Do naszego gabinetu często trafiają osoby, które doświadczyły tego typu schematu, decydując się w końcu na pomoc psychodietetyka, który pomoże uwolnić się im z tego błędnego koła. Po pewnym czasie przyznają, że sposoby odchudzania, które wybierały dotychczas nigdy nie mogłyby stać się ich sposobem na życie. Były one zbyt restrykcyjne i niedostosowane do ich życia.

Podczas dietoterapii edukujemy żywieniowo naszych pacjentów, pracujemy z nimi wykorzystując metody psychodietetyki, pracujemy nad ich poczuciem sprawczości ponieważ osoba będąca na nieustającej diecie wyczerpuje swoje zasoby psychiczne. Wpędza się w poczucie winy, traci wiarę w sukces. Na jedzenie patrzy już tylko pod kątem „dietetyczne” albo „tuczące”, jest to tylko określona liczba kalorii. Osoba będąca uzależniona od diety nie słyszy już potrzeb swojego ciała.

Podjęcie decyzji o odchudzaniu powinna być więc przemyślana. Podejście „100 % albo nic”, popadanie ze skrajności w skrajność, narzucanie dużych restrykcji nie sprzyja osiągnięciu i długoterminowemu utrzymaniu efektów. Nie dość, że takie postępowanie nie przyniesie pozytywnego efektu to może niekorzystnie wpływać na naszą relacje z jedzeniem oraz motywacje.

Warto zastanowić się czy aktualna sytuacja życiowa, w której się znajdujemy jest odpowiednia na zmianę, na jakim etapie zmiany się znajdujemy oraz jakimi zasobami dysponujemy.

Zmiana zachowania składa się z kilku etapów. Określenie, na którym aktualnie znajdujemy się da nam odpowiedź, czy jesteśmy gotowi.

dietetyk

Prekontemplacja to etap na którym my sami jeszcze nie dostrzegamy konieczności zmiany. Częściej sygnał dostajemy od naszego otoczenia np. rodziny, znajomych czy lekarza który zwraca uwagę na to,że należy o siebie zadbać. Częstą rekcją jest opór, który może wynikać z braku wiary we własne siły i możliwości, czy fałszywe przekonania. Na tym etapie warto zastanowić się co nasila nasz opór przed zmianą. Pomocna może być rozmowa ze specjalistą, który rozwieje nasze wątpliwości.

Kontemplacjia to etap w którym uświadamiamy sobie, że zmiana jest konieczna ale nie podejmujemy jeszcze konkretnego działania w związku z oporem, lękiem temu towarzyszącym.

Podczas etapu przygotowania szukamy odpowiedniej dla nas metody. I tu warto zwrócić się do dobrego, sprawdzonego specjalisty w dziedzinie psychodietetyki, który „bezboleśnie” przeprowadzi nas przez trudny proces jakim jest odchudzanie. W Palecie Diet w ramach dni otwartych zapraszamy na bezpłatne konsultacje, podczas których zainteresowana osoba może porozmawiać z psychodietetymiem i rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto skorzystać z takiej opcji przed przejściem do kolejnego etapu, jakim jest działanie. Podczas tego kroku realizujemy już swój plan.

Ważne jest aby był on dostosowywany do naszych możliwości i aby był możliwy do zmodyfikowania na wypadek pojawiających się trudności.

paletadiet oświęcim