Czy istnieje darmowy przelew natychmiastowy? Ile kosztuje przelew ekspresowy?

Dokonywanie wszelkiego rodzaju transakcji finansowych, w tym przelewów, to codzienność nie tylko przedsiębiorców, ale i osób fizycznych. Wielu z nas zdarzają się sytuacje kiedy konieczne jest dokonanie transferu natychmiastowego. Czy można wykonać go za darmo? Ile kosztuje przelew ekspresowy?

Czym jest przelew ekspresowy?

Przelew ekspresowy, nazywany także natychmiastowym, to jeden z rodzajów operacji bezgotówkowych oferowanych przez banki. Dzięki niemu pieniądze trafiają na konto odbiorcy niemal natychmiast po złożeniu oraz zatwierdzeniu dyspozycji przelania środków. Bardzo często stosowany jest w przypadku chęci terminowego uregulowania rachunku za media czy raty kredytu, gdy nadszedł termin wykonania płatności. Jak działa?

Standardowe przelewy realizowane są w ramach systemu Elixir. Środki na konto docierają zazwyczaj dopiero kolejnego dnia roboczego, ponieważ czas jest zależny od sesji rozliczeniowych instytucji. Godziny księgowania przelewów w różnych bankach gromadzi artykuł na Banki365.pl, odbywają się one 3 razy dziennie. Dzięki zastosowaniu przelewu ekspresowego są one dostępne w ciągu kilku sekund, ponieważ realizowany jest on w czasie rzeczywistym, z pominięciem sesji rozliczeniowych. Za przeprowadzenie transakcji natychmiastowych odpowiadają systemy Elixir Express stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową oraz Bluecash zaprojektowany i wdrożony przez firmę technologiczną Blue Media.

Czy banki oferują darmowy przelew ekspresowy?

Zazwyczaj dokonanie przelewu ekspresowego związane jest z koniecznością uiszczenia drobnej opłaty, które omówione zostały w dalszej części artykułu. Jest jednak kilka wyjątków. Pierwszym z nich jest Citi Handlowy, który w przypadku jednego z dostępnych typów kont osobistych umożliwia dokonanie za darmo 3 przelewów ekspresowych w miesiącu. Na tej samej zasadzie działa mBank. Bezpłatne natychmiastowe transakcję oferuje także Alior Bank – w przypadku specjalnej oferty na konto osobiste daje gwarancję 5 darmowych przelewów natychmiastowych w ciągu miesiąca. Każde kolejne są odpłatne. Posiadając konto dla „VIP-ów” w Credit Agricole wszystkie transakcje ekspresowe są darmowe. Dotyczy to także rachunku w Santander Bank Polska.

Warto także podkreślić, że przelewy dokonywane w ramach tego samego banku (gdy nadawca i odbiorca posiadają konto w tej samej instytucji) wykonywane są nieodpłatnie w czasie rzeczywistym. Wynika to z zasad obsługiwania rachunków bankowych.

Ile kosztuje przelew ekspresowy?

Zazwyczaj przelewy ekspresowe skosztują 5 zł. Opłata ta obowiązuje w większości banków funkcjonujących w Polsce, które nie oferują darmowych transakcji natychmiastowych. Wyjątkiem są Nest Bank, który pobiera opłatę 4 zł oraz PKO BP – cena to 4,99 zł. W przypadku Alior Bank (gdy nie wybrana została opcja z darmowymi transakcjami) przelew ekspresowy kosztuje 3 zł dla przelewów do 1.000 zł oraz 5 zł powyżej tej kwoty.

Chcąc dokonać darmowego przelewu, należy skorzystać z tradycyjnej formy transakcji. Aby ją usprawnić, warto wykonać przelew rano w dniu roboczym, co zwiększa szanse na zaksięgowanie pieniędzy jeszcze tego samego dnia. Można także wspierać się wskazanymi wyżej godzinami księgowania transakcji przychodzących i wychodzących w poszczególnych instytucjach, by zwiększyć szanse na stosunkowo szybkie przekazanie środków.