Okap wyspowy – wyciąg czy pochłaniacz?

Okapy przeznaczone do montażu nad wyspą kuchenną, czyli okapy wyspowe można kupić obecnie w dwóch głównych wariantach – jako wyciągi oraz jako pochłaniacze. Na co warto się zdecydować? Porównujemy je ze sobą i doradzamy!

Jaki okap wyspowy wybrać?

Okap służy do niwelowania par oraz zapachów w kuchni, dlatego też warto pamiętać o jego montażu, by zadbać o właściwą wentylację w tym miejscu. Dotyczy to także kuchni, w których stosowane są wyspy, czyli wolnostojące zabudowy. Na wyspie kuchennej można również zamontować kuchenkę i najlepiej dobrać do niej wtedy odpowiedni okap.

Wyspowe okapy kuchenne, czyli okapy przeznaczone nad wyspę przeznaczone są do montażu sufitowego. Występują w wielu wariantach do wyboru, na przykład można kupić je jako okap tuba czy okap podwieszany w wielu rozmiarach i kolorach, by dopasować je do wyglądu kuchni.

Przy wyborze odpowiedniego okapu kuchennego duże znaczenie ma także wybór odpowiedniego typu tego urządzenia. Czy lepiej zdecydować się na wyciąg, czy na pochłaniacz?

Wyciąg nad wyspę kuchenną

Wyciąg kuchenny jest rodzajem konstrukcji okapu, który przeznaczony jest do podłączenia do instalacji wentylacyjnej. W przypadku umieszczenia okapu nad wyspą należy doprowadzić do tego miejsca instalację, by można było podpiąć do niej okap. Mają one najczęściej siatkowe filtry wykonane z aluminium, które zatrzymują tłuszcz.

Za pomocą wyciągów można skutecznie odprowadzać pary i zapachy, ponieważ wydostają się one na zewnątrz. Efekt jest natychmiastowy, dlatego nawet wtedy, gdy gotuje się mocno pachnące potrawy, można bardzo łatwo zadbać o odpowiedni komfort w kuchni.

Minusem w tym przypadku jest natomiast konieczność wykonania instalacji wentylacyjnej, dlatego najlepiej pomyśleć o niej już podczas budowy czy remontu domu.

Pochłaniacz nad wyspę kuchenną

Druga opcja to pochłaniacz nad wyspę kuchenną. W tego typu okapach stosuje się filtry, które umożliwiają zatrzymanie tłuszczu oraz dodatkowo zapachów. Stosowane są w nich specjalne filtry węglowe.

Pochłaniacze nad wyspę kuchenną są prostsze w montażu, ponieważ w tym przypadku nie ma potrzeby podłączania okapu do instalacji wentylacyjnej. W efekcie jest to dobry wybór wtedy, gdy nie ma takiej możliwości lub po prostu nie planuje się drogich remontów obejmujących również wykonanie instalacji wentylacyjnej doprowadzonej na środek kuchni.

Warto pamiętać o tym, że okapy z pochłaniaczami wymagają wtedy regularnego czyszczenia oraz wymieniania filtra.