Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

Mimo licznych apeli i opisywanych przykładów osób pokrzywdzonych przez oszustów kolejni rudzianie stają się ich ofiarami. We wtorek 86-letnia kobieta przekazała przestępcom 15 tysięcy złotych. Rudzianka była przekonana, że pomaga wnuczce, która spowodowała wypadek wykupić się z policyjnego aresztu. Niestety, prawda okazała się zupełnie inna.

Oszuści nie odpuszczają. We wtorek kolejna mieszkanka naszego miasta padła ich ofiarą. 86-letnia kobieta odebrała telefon od nieznajomego mężczyzny, który podawał się za policjanta. Rozmówca poinformował, że jej wnuczka spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby wykupić się z aresztu. Zapytał, ile ma oszczędności, a ta szybko przeliczyła gotówkę, którą miała w domu. Zebrało się tego 15 tysięcy. Oszust poprosił o podanie adresu, a do rozmowy włączyła się kobieta, podszywająca się za jej wnuczkę, dziękując babci za pomoc. Seniorka przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie, który przyszedł pod wskazany oszustom adres babci. W ten sposób 86-latka straciła całe swoje oszczędności. Po dwóch dniach kobieta w rozmowie z prawdziwą wnuczką dowiedziała się, że została oszukana.

Pamiętaj!

  • Policjanci czy prokuratorzy nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji, ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.