Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

 Zalety klimatyzatorów oraz ich rodzaje

Klimatyzacja coraz częściej uznawana jest za standard. Współcześnie mamy coraz to gorętsze lata, więc klimatyzacja domowa staje się koniecznością w naszych domach. Jakie są więc zalety klimatyzacji domowej?

Zalety klimatyzacji w domu

Najważniejszą funkcją klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczenia. Temperatura powinna być niższa o około 7 stopni od temperatury na zewnątrz. Dzięki temu znacznie odczujemy różnicę podczas upałów zarówna za dnia, jak i w nocy podczas snu. Dzięki tej instalacji bez problemu możemy w ciągu dnia wykonywać swoje prace domowe, jak i w ciągu nocy spokojnie zasnąć bez potrzeby włączania wentylatorów. Chłodzenie nie jest jednak jedyną funkcją klimatyzatorów. Polecamy ten montaż klimatyzatorów.

Inną funkcją klimatyzacji jest oczyszczenie, osuszanie oraz nawilżanie powietrza. Zdecydowanie jest to ważne dla każdego człowieka, ale szczególnie przydaje się to osobom cierpiącym na schorzenia płuc oraz alergie. Filtry klimatyzatorów potrafią wyłapać cząsteczki stałe, pyły oraz alergeny. Domy, które posiadają taką instalację są o wiele przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla mieszkańców, a szczególnie dla dzieci.

Dodatkową funkcją klimatyzatorów może być również grzanie. Jest to funkcja przydatna podczas każdej pory roku, także latem, gdzie noce czasem mogą być chłodniejsze. Niektóre modele mogą nawet wspierać centralną instalację grzewczą w domu.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory przenośne - ich wydajność oraz moc chłodnicza jest zazwyczaj niewielka. Często jednak wystarcza do klimatyzowania jednego pomieszczenia. Takie urządzenia łatwo się montuje w miejscach, gdzie zainstalowanie innego typu urządzenia jest niemożliwe bądź istnieje potrzeba posiadania urządzenia przenośnego.

Klimatyzatory stacjonarne

Cechą charakterystyczną urządzeń stacjonarnych jest znalezienie stałego miejsca dla jednostki zewnętrznej. Zazwyczaj dokonuje się tego podczas projektowania domu. Późniejszy montaż również jest możliwy, jednak wymaga on dodatkowych prac takich jak kucie czy wyburzanie. Może to znacząco podnieść koszty montażu klimatyzatora. Jednostka wewnętrzna jest również instalowana w miejscu stałym i jej zadaniem jest klimatyzowanie danego obszaru, w którym się znajduje.

Klimatyzatory stacjonarne są oferowane w wielu wersjach na rynku. Są one użyteczne nie tylko w domach i mieszkaniach, ale i również w hotelach, salach konferencyjnych, biurach czy magazynach. Najlepiej jest znaleźć urządzenie z współczynnikiem proekologicznym, z estetycznym wyglądem, cichą pracą oraz funkcją grzania. Takie jednostki oczywiście będą droższe, jednak oferują nam o wiele większy komfort. W zależności od montażu jednostki wewnętrznej wyróżnia się również klimatyzatory ścienne, podłogowe, sufitowe, kanałowe i kasetonowe.

Klimatyzatory multi-split

W typowym i tanim klimatyzatorze stacjonarnym występują dwie jednostki, czyli zewnętrzna i wewnętrzna. Jeżeli w takim przypadku chcemy klimatyzować więcej niż jedno pomieszczenie, musimy do każdej jednostki wewnętrznej zainstalować jednostkę zewnętrzną.

Jeżeli chodzi zaś o klimatyzator typu multisplit montowana jest tylko jedna jednostka zewnętrzna o dużej mocy. Zmniejsza to koszt montażu systemu oraz oszczędza miejsce. W zależności od mocy naszej jednostki zewnętrznej, możemy do niej przypiąć od dwóch do pięciu jednostek wewnętrznych. Z punktu widzenia ekonomii jak i wygody, jest to najlepsze rozwiązań dla gospodarstw domowych.