Już w najbliższą środę /4 grudnia/ będziemy obchodzić tradycyjną Barbórkę. – W Rudzie Śląskiej to wyjątkowy dzień – zauważa prezydent Grażyna Dziedzic. – Wszystkim górnikom i ich rodzinom życzę, by błogosławieństwo waszej patronki towarzyszyło wam każdego dnia. Niech nigdy nie opuszcza was szczęście i radość – dodaje.

Jak co roku w rudzkich kopalniach odbędą się uroczystości ku czci patronki górników. W Bielszowicach zbiórka załogi i kierownictwa w cechowni odbędzie się ok. godz. 9.00. Zostaną wręczone m.in. stopnie górnicze, a o godz. 9.30 uczestnicy pomodlą się do św. Barbary i złożą kwiaty. Msza św. w kościele p.w. św. Marii Magdaleny odbędzie się o godz. 10.00. Podobnie będzie w Ruchu „Pokój”: zbiórka w cechowni zaplanowana jest na godz. 9.00, a msza św. odbędzie się w kościele p.w. św. Wawrzyńca i Antoniego o godz. 10.00. Z kolei górnicy Ruchu „Halemba” zbiorą się w cechowni o godz. 10.00, a msza św. będzie odprawiona w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej o godz. 11.00.

Warto dodać, że z okazji Barbórki już w najbliższą niedzielę (1 grudnia o godz. 13.00) w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Bielszowicach odbędzie się uroczysta msza św., którą będzie koncelebrować bielszowiczanin, arcybiskup Wiktor Skworc. - Serdecznie zapraszam wszystkich górników, zwłaszcza pracujących na kopalni „Bielszowice” i innych kopalniach naszego miasta do udziału w tej Mszy św. (…) również rodziny górników, emerytów górniczych, kopalniane i związkowe poczty sztandarowe – napisał w liście metropolita katowicki. Wydarzenie będzie transmitować TVP Polonia.

Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. W tym dniu załoga zbiera się w cechowni przed figurą św. Barbary, gdzie odbywa się wspólna modlitwa, złożenie kwiatów i składanie życzeń. Następnie pochód górników wraz z orkiestrą górniczą i sztandarami przechodzi do kościoła parafialnego. Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych. Jest on obchodzony przez całe rodziny, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy.

Od lipca 2016 roku rudzkie zakłady górnicze tworzą KWK „Ruda”, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. KWK „Ruda” powstała z połączenia kopalni „Bielszowice”, „Halemba” oraz „Pokój”. Zatrudnionych jest w niej ponad 6,5 tysiąca osób, z czego ponad 5250 „pod ziemią”. Na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. działają jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK „Makoszowy”, KWK „Pokój I” oraz KWK „Śląsk”. W strukturach SRK działa również Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji. Zajmuje się usuwaniem szkód górniczych oraz rekultywacją terenów pogórniczych po ostatecznie zlikwidowanych kopalniach.