Mózg pracuje bez przerwy. Codzienne nawyki decydują o jego kondycji

Nie widać jego pracy, choć od niej zależy pamięć, emocje, ruch i podejmowanie decyzji. Mózg działa przez całą dobę, także wtedy, gdy organizm odpoczywa. Światowy Dzień Mózgu przypomina, że jego kondycja zależy nie tylko od wieku, lecz także od codziennych wyborów.
- Niewielki narząd, który zużywa ogromną ilość energii
- Ruch, sen i nauka wspierają mózg przez całe życie
Niewielki narząd, który zużywa ogromną ilość energii
22 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zwraca uwagę, że ten narząd stanowi około 2 proc. masy ciała, a jednocześnie wykorzystuje nawet 20 proc. energii produkowanej przez organizm.
W ludzkim mózgu znajduje się około 86 miliardów neuronów. Komórki te nieustannie przekazują informacje, umożliwiając między innymi zapamiętywanie, uczenie się i reagowanie na bodźce. Mózg przetwarza także sygnały bólowe pochodzące z całego organizmu, ale sam nie ma receptorów bólu.
Podczas snu zachodzą procesy potrzebne do jego odnowy. W tym czasie porządkowane są wspomnienia, utrwalana jest wiedza, a z mózgu usuwane są produkty przemiany materii. Dlatego regularny odpoczynek nie jest jedynie przerwą od aktywności, lecz jednym z elementów dbania o sprawność poznawczą.
Ruch, sen i nauka wspierają mózg przez całe życie
Mózg ma zdolność neuroplastyczności, czyli tworzenia nowych połączeń nerwowych. Dzięki temu człowiek może uczyć się także w dorosłym wieku, ćwiczyć pamięć i rozwijać nowe umiejętności. Każdy mózg jest przy tym niepowtarzalny, dlatego ludzie mogą odmiennie przetwarzać te same informacje.
Na jego kondycję wpływają przede wszystkim codzienne nawyki:
- zdrowa i zbilansowana dieta,
- regularna aktywność fizyczna,
- odpowiednia długość oraz jakość snu,
- czytanie, rozwiązywanie łamigłówek i nauka nowych umiejętności,
- dbałość o zdrowie psychiczne i ograniczanie przewlekłego stresu.
Nie trzeba traktować tych zaleceń jako odległego planu na przyszłość. Z przedstawionych zasad wynika prosty wniosek – regularny ruch, sen, odżywianie i ćwiczenie pamięci mogą tworzyć codzienny system wsparcia mózgu, niezależnie od wieku. Dobra kondycja tego narządu sprzyja sprawniejszemu myśleniu, lepszej pamięci i wyższej jakości życia.
na podstawie: Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej.
![]()
Ostatnie Artykuły

108 kierowców przekroczyło prędkość w Rudzie Śląskiej. 95 mandatów

Wyniki Biegu Wiewiórki już opublikowane. Są trzy klasyfikacje

115 lat temu urodził się człowiek, który zbudował pamięć Rudy Śląskiej

284 dni w szpitalu. Oluś wrócił do domu w dobrym stanie

Przerwa w dostawie wody przy dwóch ulicach. Usuwają awarię

Szpital Miejski zmienia organizację pracy. Medyczna pomoc bez zmian

Awaria wodociągowa w Rudzie Śląskiej. Kilka ulic bez wody

Apteki w Rudzie Śląskiej - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Mitsubishi uszkodzone przy targowisku w Rudzie Śląskiej. Policja szuka świadków

Kilka minut w aucie może zabić. Wnętrze nagrzewa się do 60°C

Na ul. Energetyków pojawią się ograniczenia. Rusza budowa parkingu

Oddział medycyny paliatywnej od środka. Tu liczy się człowiek

Ozon przekroczy poziom informowania. Ostrzeżenie obejmuje Rudę Śląską

Dwóch nastolatków na jednej hulajnodze zderzyło się z autem w Bielszowicach
Przydatne dane teleadresowe
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rudzie Śląskiej - kontakt, oferta, zapisy
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rudzie Śląskiej - kontakt, godziny i zgłaszanie samowoli
- Huta Pokój S.A. - kontakt, oferta i produkty hutnicze w Rudzie Śląskiej
- MPGM TBS Ruda Śląska - kontakt, awarie, rejony obsługi mieszkańca
- Przychodnia Specjalistyczna w Rudzie Śląskiej - kontakt, poradnie, rejestracja
- Kopalnia Węgla Kamiennego "Ruda" w Rudzie Śląskiej - kontakt i struktura
