Ozonowy alert dla Rudy Śląskiej. GIOŚ ostrzega przed przekroczeniem norm

FOT. Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej
W Rudzie Śląskiej i sąsiednich miastach znów pojawił się problem, którego nie widać, a który potrafi mocno dać się we znaki. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o ryzyku przekroczenia poziomu docelowego ozonu w powietrzu. Sygnał przyszedł ze stacji w Zabrzu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie i objął cały pas miast połączonych jednym, trudnym do uchwycenia kłopotem. Największą ostrożność powinni zachować chorzy na astmę i POChP, a także seniorzy, kobiety w ciąży i dzieci.
- Stacja w Zabrzu uruchomiła ostrzeżenie dla całego regionu
- Najbardziej narażeni powinni zwrócić uwagę na objawy oddechowe
Stacja w Zabrzu uruchomiła ostrzeżenie dla całego regionu
Ryzyko przekroczenia poziomu docelowego ozonu pojawiło się na stacji pomiarowej w Zabrzu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. To właśnie ten punkt stał się podstawą do wydania komunikatu obejmującego kilka śląskich miast, w tym Rudę Śląską. W takich sytuacjach liczy się nie tylko sam wynik pomiaru, ale też to, jak szybko podobne zjawisko może rozlać się na szeroki obszar zwartej zabudowy.
Obszar ryzyka obejmuje:
- Bytom
- Chorzów
- Piekary Śląskie
- Rudę Śląską
- Świętochłowice
- Zabrze
Dla mieszkańców oznacza to przede wszystkim większą czujność w dniach, gdy powietrze bywa bardziej obciążające dla układu oddechowego. Ozon przy powierzchni ziemi nie zawsze daje od razu wyraźne objawy, ale przy wyższym stężeniu potrafi szybko stać się problemem dla osób bardziej wrażliwych.
Najbardziej narażeni powinni zwrócić uwagę na objawy oddechowe
GIOŚ wskazuje, że szczególnie zagrożone są osoby przewlekle chore na choroby układu oddechowego, zwłaszcza z astmą i POChP. Do grupy wymagającej większej ostrożności należą też osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. W ich przypadku nawet zwykły spacer czy dłuższy pobyt na zewnątrz może być bardziej obciążający niż zazwyczaj.
Długotrwała ekspozycja na ozon może nasilać problemy z oddychaniem i dokładać się do skutków krótkotrwałego narażenia. To właśnie dlatego komunikaty o jakości powietrza nie są wyłącznie techniczną notką. Dla części mieszkańców są sygnałem, by ograniczyć intensywny wysiłek na świeżym powietrzu i uważniej obserwować własne samopoczucie.
na podstawie: Urząd Miasta Ruda Śląska.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rudzkie orkiestry dęte świętują 25 lat. Teresa Werner na scenie

Kierowca autobusu pił piwo podczas kursu - miał 2,75 promila

Awaria wodociągu w Rudzie Śląskiej. Przerwa obejmie więcej ulic

11 kierowców zatrzymanych w Rudzie Śląskiej. Weekend z akcją „Trzeźwość”

108 kierowców przekroczyło prędkość w Rudzie Śląskiej. 95 mandatów

Wyniki Biegu Wiewiórki już opublikowane. Są trzy klasyfikacje

115 lat temu urodził się człowiek, który zbudował pamięć Rudy Śląskiej

284 dni w szpitalu. Oluś wrócił do domu w dobrym stanie

Przerwa w dostawie wody przy dwóch ulicach. Usuwają awarię

Szpital Miejski zmienia organizację pracy. Medyczna pomoc bez zmian

Awaria wodociągowa w Rudzie Śląskiej. Kilka ulic bez wody

Apteki w Rudzie Śląskiej - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Mitsubishi uszkodzone przy targowisku w Rudzie Śląskiej. Policja szuka świadków

Kilka minut w aucie może zabić. Wnętrze nagrzewa się do 60°C
Przydatne dane teleadresowe
- Kościół Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej Halembie - msze, kancelaria, sakramenty
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej - kontakt, JRG, godziny
- MPGM TBS Ruda Śląska - kontakt, awarie, rejony obsługi mieszkańca
- MOSiR Ruda Śląska - baseny, hale i obiekty sportowe: kontakt, godziny, ceny
- Śląski Inkubator Przedsiębiorczości - biura i coworking w Rudzie Śląskiej
- Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor" - kontakt, godziny, pożyczki i dotacje dla firm
