Mundur, pamięć i Katyń w komendzie - ta wystawa niesie mocny ciężar

FOT. KMP w Rudzie Śląskiej
W Komendzie Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej otwarto stałą wystawę poświęconą przedwojennej Policji Województwa Śląskiego. Ekspozycja przypomina nie tylko początki formacji, ale też dramatyczne losy jej funkcjonariuszy, w tym ofiary Zbrodni Katyńskiej. W budynku rudzkiej komendy stanęła planszowa opowieść o służbie, odpowiedzialności i cenie, jaką wielu policjantów zapłaciło za wierność Polsce.
W Rudzie Śląskiej rozpoczęto prezentację wystawy historycznej, która prowadzi przez dzieje Policji Województwa Śląskiego od momentu powstania aż do wybuchu II wojny światowej. Stała ekspozycja ma przypominać, że mundur od początku oznaczał nie tylko porządek i bezpieczeństwo, ale też obowiązek i osobistą odpowiedzialność.
Podczas uroczystości głos zabrała Aleksandra Korol-Chudy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach , współtwórczyni wystawy i publikacji o tej formacji. Wyjaśniła ideę przedsięwzięcia oraz znaczenie materiałów pokazanych na planszach. Później wystąpił Grzegorz Grześkowiak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia “Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach. Mówił o losach policjantów, ich martyrologii i o tragedii związanej ze Zbrodnią Katyńską.
Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej insp. dr Piotr Uwijała przedstawił historię rudzkiej Policji opracowaną przez dr. Janusza Mikitina. Po nim dr Andrzej Sznajder z IPN pogratulował inicjatywy i przypomniał zasady etosu policyjnego, które obowiązywały funkcjonariuszy przedwojennej Policji Województwa Śląskiego.
W uroczystości uczestniczył także II Zastępca Prezydenta Miasta Ruda Śląska Jacek Morek, który zwrócił uwagę na znaczenie pamięci historycznej i przekazywania jej młodemu pokoleniu. Na sali byli również uczniowie klasy o profilu mundurowym z IV LO w Rudzie Śląskiej wraz z opiekunami. Przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska Kazimierz Myszur podkreślił z kolei, że wystawa znalazła swoje miejsce właśnie w tym mieście i ma służyć policjantom, mieszkańcom oraz młodzieży.
Ekspozycja “Pamiętaj, że nosisz mundur” składa się z 15 plansz. Pokazuje rozwój formacji, jej zadania oraz tragiczne losy funkcjonariuszy, którzy zginęli lub padli ofiarą sowieckich represji. To wystawa, która nie zatrzymuje się na faktach z podręcznika. Ona mocno przypomina, że za służbą stały konkretne biografie, a nie abstrakcyjna historia.
To właśnie dlatego ta inicjatywa robi tak duże wrażenie. Stała wystawa w komendzie nie jest tylko muzealnym dodatkiem, ale wyraźnym sygnałem, że policyjna tradycja w Rudzie Śląskiej ma być żywa, widoczna i odczytywana przez kolejne pokolenia.
na podstawie: KMP w Rudzie Śląskiej.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Faktury z PWiK trafią tylko do KSeF, a zwykła wysyłka zniknie

Mammobus przy CH Plaza da kobietom z Rudy Śląskiej pięć minut na spokój

GROT wraca do Rudy Śląskiej i znów wystawi drużyny na próbę

Mundur, pamięć i Katyń w komendzie - ta wystawa niesie mocny ciężar

Nad Rudą Śląską wisi smogowy alert na wiele miesięcy

Altana w Wirku rozbita - policja odzyskała niemal cały łup

Volvo Car Poland z rekordem rejestracji w 2025 r. Nowości w ofercie na 2026 r. z myślą o dalszej elektryfikacji

Wielkanocny zajączek szykuje zabawę na stadionie w Nowym Bytomiu

Młodzi aktorzy z Rudy Śląskiej zagrają komedię dla Fauny

Krótsza praca biur PWiK w Wielki Piątek, dyżur pogotowia działa całą dobę

Ruda Śląska otwiera konsultacje nad planem, który zdecyduje o zabudowie miasta

Analiza techniczna dla każdego: Jak czytać wykresy i waluty przelicznik, by nie dać się zaskoczyć?

Nocne kontrole kierowców z aplikacji - rudzka policja sprawdziła ponad 50 aut

