1 czerwca druga tura wyborów prezydenckich sprawdź jak i gdzie głosować

Już 1 czerwca mieszkańcy Rudy Śląskiej zdecydują o przyszłości Polski w II turze wyborów prezydenckich. To ostatni moment, by zadbać o swoje prawo do głosu i wybrać dogodną lokalizację do oddania głosu. Sprawdź, jak przygotować się do tego ważnego dnia i gdzie zagłosujesz w swoim mieście!
- Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej gdzie i kiedy zagłosować?
- Jak zmienić miejsce głosowania i co zrobić, by głos był ważny?
Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej gdzie i kiedy zagłosować?
W niedzielę, 1 czerwca, od godziny 7:00 do 21:00 mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli oddać swój głos w drugiej turze wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To szansa, aby aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości kraju. Warto pamiętać, że udział w głosowaniu mogą wziąć osoby, które najpóźniej tego dnia ukończą 18 lat oraz posiadają pełnię praw wyborczych.
Ruda Śląska przygotowała dla swoich mieszkańców aż 74 stałe obwody wyborcze dokładnie takie same jak podczas ostatnich wyborów samorządowych. Dodatkowo funkcjonuje pięć specjalnych obwodów przeznaczonych dla osób przebywających m.in. w Szpitalu Miejskim, Ośrodku Święta Elżbieta czy Domu Pomocy Społecznej Senior”. Szczegółowe informacje o przypisaniu ulic do konkretnych komisji oraz ich lokalizacjach można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej miasta.
Jak zmienić miejsce głosowania i co zrobić, by głos był ważny?
Jeśli ktoś planuje oddać głos poza swoim stałym miejscem zameldowania lub nie został ujęty w stałym obwodzie głosowania, powinien niezwłocznie złożyć odpowiedni wniosek o zmianę miejsca głosowania lub o wpisanie do właściwego obwodu. Termin składania takich dokumentów upływa już 29 maja, dlatego nie warto zwlekać.
Dla tych, którzy chcą mieć jeszcze większą swobodę wyboru miejsca głosowania dostępne jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu można oddać głos w dowolnym obwodzie na terenie kraju lub za granicą. Zaświadczenia wydawane są również do 29 maja przez dowolny organ gminy.
W dniu wyborów każdy wyborca może oddać swój głos na jednego kandydata, stawiając znak X w kratce po lewej stronie przy nazwisku wybranego pretendenta. Pamiętajmy, że postawienie znaku X przy więcej niż jednym kandydacie lub jego brak na karcie skutkuje unieważnieniem głosu. Znak X to dwie przecinające się linie mieszczące się w obrębie kratki.
Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Analiza techniczna dla każdego: Jak czytać wykresy i waluty przelicznik, by nie dać się zaskoczyć?

Nocne kontrole kierowców z aplikacji - rudzka policja sprawdziła ponad 50 aut

Weekendowe kontrole wyłapały czterech kierujących w Rudzie Śląskiej

Ponad 7 mln zł dla Rudy Śląskiej. Największa część trafi tam, gdzie pomoc jest codziennością

Na giełdzie szkół w Rudzie Śląskiej padło pytanie o niebieski mundur

Amerykańskie święto w rudzkim liceum dopełni jubileusz Hoovera

Rudzcy policjanci weszli do płonącego bloku i wrócili z medalami

Od śladu do zatrzymania - policja znalazła sprawcę lutowego rozboju

Bieg Wiewiórki wraca – trasa przez halembski las i terminy startów

Noclegi dla pracowników kontraktowych zatrudnionych w Rudzie Śląskiej

Sto lat służby i plebiscyt - dzielnicowi z Halemby walczą o SuperDzielnicowego 2026

20-latek z Rudy Śląskiej stracił panowanie - auto utknęło na ogrodzeniu

Rzemieślnicy świętowali w Kłodnicy – msza i podziękowania od prezydenta

