Uwaga na upały: Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!
Wysokie temperatury mogą być śmiertelne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Policja apeluje o rozwagę i przypomina, że nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić do tragedii. Co zrobić, gdy zobaczymy dziecko lub zwierzę zamknięte w rozgrzanym samochodzie? Oto kilka kluczowych wskazówek.

Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie - nawet na chwilę

W upalne dni wnętrze samochodu może szybko stać się pułapką śmiertelną. Policjanci podkreślają, że nawet krótki czas spędzony przez dziecko w zamkniętym pojeździe może zakończyć się tragedią. Wysokie temperatury oraz brak cyrkulacji powietrza sprawiają, że wnętrze samochodu nagrzewa się do niebezpiecznych poziomów. Nawet lekko uchylone okna nie są wystarczającym rozwiązaniem.

W sytuacji, gdy zauważymy dziecko pozostawione w samochodzie, powinniśmy natychmiast zareagować. Policja przypomina, aby w pierwszej kolejności zadzwonić na numer alarmowy 112. Dyspozytor może zalecić, aby dla ratowania życia zbić szybę pojazdu. W takiej sytuacji nie grożą nam konsekwencje prawne związane ze zniszczeniem mienia.

Zwierzęta również są narażone na niebezpieczeństwo

Nie tylko dzieci są narażone na niebezpieczeństwo w rozgrzanych samochodach. Zwierzęta również mogą ucierpieć, a ich pozostawienie w nagrzanym pojeździe może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Policja apeluje, aby nie zabierać zwierząt w podróż, jeśli planujemy załatwianie różnych spraw, podczas których nie będziemy mogli ich zabrać ze sobą.

Funkcjonariusze mają prawo użyć wszelkich środków, aby uwolnić zwierzę z pojazdu, włącznie z wybiciem szyby. Właścicielowi, który naraził życie czworonoga, grozi mandat karny, a w skrajnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.

Jak postępować w sytuacji zagrożenia?

Jeśli zauważymy dziecko lub zwierzę pozostawione w samochodzie w upalny dzień, powinniśmy działać szybko. Najpierw należy rozejrzeć się, czy właściciel pojazdu jest w pobliżu. Jeśli nie, natychmiast dzwonimy na numer alarmowy 112. Podczas rozmowy z dyspozytorem należy uważnie słuchać i wykonywać jego polecenia.

Najważniejsze jest ludzkie życie, ale nie możemy zapominać także o zwierzętach. Każdy z nas ma obowiązek reagować w sytuacji zagrożenia i nie być obojętnym. Pamiętajmy, że nasze działania mogą uratować życie.

Policjanci z Rudy Śląskiej apelują o rozwagę i przypominają, że w upalne dni wnętrze samochodu może stać się śmiertelną pułapką. Bądźmy odpowiedzialni i nie narażajmy życia naszych bliskich oraz zwierząt.


Na podstawie: Policja Ruda Śląska