Rudzka Jesień Kulturalna ruszyła spektaklem, nagrodami i bogatym programem

2 min czytania
Rudzka Jesień Kulturalna ruszyła spektaklem, nagrodami i bogatym programem

W Rudzie Śląskiej zaczęła się jesienna odsłona wydarzeń kulturalnych, która ma potrwać do końca roku. Inauguracja połączyła teatralną prapremierę z wręczeniem miejskich odznaczeń i zapowiedzią koncertów, festiwali oraz propozycji dla dzieci. Na widowni i za kulisami pojawili się artyści, działacze i organizatorzy, którzy zapowiadają intensywne miesiące wydarzeń.

  • Śląski Teatr Impresaryjny otworzył serię prapremierą
  • Co czeka mieszkańców Rudy Śląskiej w ramach cyklu i kto został wyróżniony

Śląski Teatr Impresaryjny otworzył serię prapremierą

Wieczór inauguracyjny odbył się na scenie Śląskiego Teatru Impresaryjnego Zbigniewa Stryja, gdzie pokazano prapremierę sztuki “Stypa”. Spektakl porusza tematy rodzinnych relacji, wartości i doświadczeń przeszłości, które odciskają piętno na losach bohaterów — reżyserzy i aktorzy postawili na intensywną, psychologiczną opowieść. Publiczność zobaczyła nową produkcję, która ma być jedną z osi programowych tegorocznej Rudej Jesieni Kulturalnej.

Co czeka mieszkańców Rudy Śląskiej w ramach cyklu i kto został wyróżniony

Organizatorzy zapowiadają, że w kolejnych tygodniach w programie znajdą się koncerty gwiazd polskiej sceny, festiwale literackie i fotograficzne oraz wydarzenia dla dzieci. W przygotowanie cyklu angażują się m.in. Śląski Teatr Impresaryjny im. H. Bisty, Dom Kultury w Bielszowicach, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Miejskie im. M Chroboka oraz Stowarzyszenie In-nI.

Podczas inauguracji wręczono także „Kamraty Rudzkie”. Otrzymali je: Aleksandra DylaŚląski Kurator Oświaty, Jacek Buriantrener floretu, Krzysztof Gołuchfotograf oraz zespół Gang Olsena. Odznaczenie to istnieje od 2009 roku i zostało ustanowione z okazji 50-lecia powstania Rudy Śląskiej w obecnych granicach administracyjnych. Przyznaje się je podmiotom oraz osobom, które istotnie przyczyniły się do promocji, rozwoju gospodarczego, kulturalnego i naukowego miasta lub działaniom na rzecz mieszkańców; dotychczas nadano je ponad 100 razy.

Przed organizatorami i publicznością kilka miesięcy programu — od premier teatralnych po plenerowe imprezy — które mają wypełnić przestrzenie kulturalne Rudy Śląskiej do końca grudnia.

na podstawie: UM Ruda Śląska.

Autor: krystian