Spotkanie z Sabina Waszut w Kinie Patria:
Miłośnicy literatury i historii Górnego Śląska mogą już odkreślać w kalendarzach datę 29 lutego – to dzień, w którym Sabina Waszut, znana z pasji do regionalnej tematyki, zaprezentuje swoje najnowsze dzieło „Sztuczny miód” w Kinie Patria w Rudzie Śląskiej. To nie tylko okazja do spotkania z autorką, ale i podróż do Katowic lat 80. – czasów, które dla wielu pozostają tajemnicą.
  1. Sabina Waszut, rudzka pisarka, przedstawi swoją nową książkę „Sztuczny miód” w Kinie Patria.
  2. Spotkanie odbędzie się w czwartek (29.02) o godz. 18.00.
  3. Książka zabiera czytelników do Katowic lat 80., ukazując życie na Osiedlu Tysiąclecia, w okolicach Kopalni Wujek, Szpitala na Ligocie i Parku Kultury i Wypoczynku.
  4. „Sztuczny miód” to opowieść o przyjaźni dwóch pielęgniarek z różnych światów – Marylki, z typowej śląskiej rodziny, i Barbary, nowoczesnej kobiety, której mąż jest milicjantem.
  5. Autorka podjęła temat lat 80. po rozmowie z synem, uświadamiając sobie, że dla młodszego pokolenia jest to odległa epoka.
  6. Na spotkaniu w Kinie Patria będzie można dowiedzieć się, co kryje tytuł „Sztuczny miód”.
  7. Sabina Waszut jest również autorką książek o tematyce historycznej Górnego Śląska, w tym tragedii w obozie koncentracyjnym na Zgodzie i losach kobiet z domów Lebensborn w serii „Matki Rzeszy”.
  8. Bilety na spotkanie kosztują 5 zł i są dostępne w kasie kina.
  9. Organizatorami są Księgarnia Stronnicza, Kino Patria oraz stowarzyszenie Wspaniałomyślny Śląsk.

Przeplatanie losów bohaterów książki „Sztuczny miód” z realiami historycznymi Śląska lat 80. z pewnością rozbudzi zainteresowanie nie tylko miłośników literatury, ale i każdego, kto poszukuje głębszego zrozumienia przeszłości tego regionu. Sabina Waszut, przez lata zgłębiająca tajemnice Górnego Śląska, tym razem zaprasza czytelników na intymną podróż po znanych, a jednak innych w tamtym czasie, miejscach. To wyjątkowa okazja, by na nowo odkryć bliskie sercu miejsca przez pryzmat literatury.

Historie Marylki i Barbary, choć osadzone w konkretnym miejscu i czasie, niosą uniwersalne przesłanie o sile przyjaźni, różnorodności życiowych ścieżek oraz o tym, jak historia wpływa na indywidualne losy osób. „Zawsze obawiam się nieco, czy mam pełny ogląd na wydarzenia, o których chcę pisać. Lata II wojny światowej są dla mnie bezpieczniejsze, ponieważ wydaje nam się, że o tym okresie wiemy wszystko. O latach 80. postanowiłam pisać po rozmowie z moim synem, który uświadomił mi, że to dla niego daleka i niezrozumiała historia. On uczy się jej z podręczników, więc dlaczego nie przybliżyć jej na kartach mojej powieści” – mówi Sabina Waszut.

Co kryje się pod tajemniczym tytułem „Sztuczny miód” oraz jakie nowe perspektywy na historię Górnego Śląska otworzy przed nami Sabina Waszut? Odpowiedzi na te pytania czekają już 29 lutego w Kinie Patria. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by zanurzyć się w świat śląskich historii, których echa do dziś rezonują w sercach mieszkańców regionu.


Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej