Policja to instytucja, w której nie tylko pracują osoby, noszące mundur. To także miejsce, gdzie zatrudnieni są pracownicy cywilni. 11 listopada, to szczególna data, nie tylko ze względu na rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego samego dnia obchodzimy Dzień Służby Cywilnej, podkreślając tym samym znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. To oni, obok mundurowych, poprzez ciężką pracę poprawiają skuteczność działań Policji, budując jej profesjonalizm.

Prężnie działająca administracja rządowa jest sercem i mechanizmem funkcjonowania niepodległego państwa. Obecnie korpus służby cywilnej zasila szeregi większości instytucji państwowych. Większości osób Policja kojarzy się z niebieskim mundurem. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ta instytucja to w 20% pracownicy cywilni. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie tak potężnej formacji. Wachlarz wykonywanych przez pracowników cywilnych zajęć w Policji jest bardzo zróżnicowany. Dbają o sprzęt transportowy, zaopatrzenie, obieg dokumentów, kadry, finanse, łączność i obsługę informatyczną. To właśnie pracownicy cywilni, obok policjantek i policjantów, mają istotny wkład we właściwe funkcjonowanie policyjnej formacji. Swoje obowiązki pracownicy cywilni rzetelnie wykonują na co dzień, wspomagając mundurowych. Dzięki ich solidnej i ciężkiej pracy Policja jest postrzegana jako instytucja profesjonalna, nowoczesna i otwarta na potrzeby drugiego człowieka.
W piątek 10 listopada w przeddzień Święta Służby Cywilnej z pracownikami rudzkiego garnizonu Policji spotkał się Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej mł.insp. Dawid Gil. W trakcie spotkania dziękował pracownikom za ich zaangażowanie na rzecz rudzkiej Policji. Podkreślił również, że ich codzienna postawa, sumienność oraz odpowiedzialność mają dla rudzkich policjantów szczególną wartość.