Zakończyła się pierwsza, pilotażowa edycja projektu „Eko-logiczni. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród osób korzystających ze wsparcia w MOPS w Rudzie Śląskiej”. Uczestnicy nauczyli się m.in. jak segregować śmieci i ekologicznie prowadzić gospodarstwo domowe.

Zajęcia odbywały się w trzech blokach tematycznych, a głównym celem projektu, który koordynuje Klub Integracji Społecznej rudzkiego MOPS, było zwiększenie świadomości z zakresu ekologii klientów pomocy społecznej. Uczestnicy szkolenia poznali zasady prawidłowej segregacji śmieci, oszczędzania energii elektrycznej, prawidłowego użytkowania pieca węglowego, przygotowania ekologicznej chemii domowej czy przetwarzania żywności w celu uniknięcia jej marnotrawienia. Funkcjonariusze Straży Miejskiej przekazali również informacje o możliwych konsekwencjach wobec działań nieekologicznych.

- Projekt Eko-logiczni realizowany przez pracowników socjalnych naszego Ośrodka wpisuje się w podejmowane przez nas działania proekologiczne, takie jak np. realizacja Programu „Czyste Powietrze” - mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – Trzeba podkreślić, że zadaniem pomocy społecznej jest nie tylko wsparcie finansowe, ale także szeroko rozumiana edukacja i zwiększanie świadomości naszych klientów w różnych aspektach życia – dodaje.

- Osoby, które wzięły udział w pierwszej edycji projektu, a było ich 11, bardzo zaangażowały się w zajęcia – mówi Dorota Pośpieszczyk, która wraz z Natalią Raźniewską jest pomysłodawczynią i prowadzącą tego projektu. - Byłyśmy zaskoczone ilością pytań dotyczących praktycznych aspektów działań proekologicznych i chęcią poszerzenia wiedzy z tego zakresu – podkreśla. Warto dodać, że zajęcia miały również charakter praktyczny, a uczestnicy robili środki czyszczące z naturalnych produktów, mogące zastąpić chemię gospodarczą m.in. mydło, płyn do mycia naczyń czy płyn do mycia podłóg.

- Jestem bardzo zadowolony z organizacji zajęć, które pozwoliły mi uświadomić sobie, na czym polega ekologia – mówi jeden z uczestników. - Szczególnie pożyteczne były zajęcia praktyczne, a przepisy na chemię domową na pewno wykorzystam w domu. Polecam wszystkim udział w kolejnych edycjach tego projektu – dodaje.

Planowane są kolejne edycje projektu, do których uczestnicy będą rekrutowani w Lokalnych Punktach Pracowników Socjalnych. Uczestnictwo w zajęciach jest dobrowolne w miarę zapotrzebowania zgłaszanego w środowisku.