Tylko wczoraj, w niedzielę policjanci zatrzymali trzech kierowców, którzy zdecydowali się siąść za kierownicę mocno pijanym. Dwie kobiety i mężczyzna mieli od 1,5 do 2,5 promila alkoholu w organizmie. Takie wyniki to nie jakiś jeden drink czy piwko, jak często tłumaczą się zatrzymywani pijani kierowcy. To trzy przypadki z wczorajszego dnia, a ilu takich kierowców jeździ po Rudzie Śląskiej, powodując zagrożenie dla mieszkańców?
Policjanci z drogówki patrolując rudzki odcinek DTŚ zatrzymali kobietę kierującą oplem, która miała w swoim organizmie półtora promila alkoholu. Szybko okazało się, że siedząca obok 23-latka jest poszukiwana przez sąd celem osadzenia jej w areszcie, gdzie ma odbywać karę pozbawienia wolności. Samochód, którym jechały został odholowany na policyjny parking. Kolejny pijany 46-latek jeździł swoim citroenem również pijany, został zatrzymany na ulicy Chorzowskiej. Mieszkaniec Chorzowa w trakcie badania trzeźwości miał 2,2 promila alkoholu w organizmie. Trzecia to kobieta, która została ujęta przez Straż Miejską po kolizji ze znakiem „przejście dla pieszych” na ulicy Modrzejewskiej. Ta kierująca była wczorajszą rekordzistką, miała 2,5 promila alkoholu w organizmie. Nic dziwnego, że trudno było jej zapanować nad swoim volkswagenem. Całe szczęście, że na przejściu i chodniku nie było wtedy pieszych. Mundurowi, którzy przejęli 34-latkę z systemu policyjnego dowiedzieli się, że ma aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a po jej wczorajszej przejażdżce sąd zapewne go przedłuży. Rudzianka odpowie za przestępstwo, jakim jest złamanie zakazu prowadzenia pojazdów oraz za kolejne przestępstwo jakim było kierowanie w stanie nietrzeźwości i wykroczenie, czyli kolizję ze znakiem.
Policjanci z drogówki i ogniw patrolowych rudzkich komisariatów cały czas czuwają nad bezpieczeństwem na drogach naszego miasta. Podczas kontroli pojazdów sprawdzają trzeźwość kierowców. Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy lekceważą prawo i wsiadają za kierownicę po alkoholu, narkotykach. To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Pamiętajmy, nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego lub pieszymi mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
Apel kierujemy również do osób z najbliższego otoczenia kierowcy, którzy widząc, że wsiada on za kierownicę, a wcześniej pił alkohol, nie reagują, przez co dają przyzwolenie na prowadzenie auta na tak zwanym podwójnym gazie. Pamiętajmy, że tylko dzięki zdecydowanej reakcji i całkowitemu brakowi tolerancji dla nietrzeźwych kierowców, możemy wspólnie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.