Zapobieganie wypadkom i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach regionu to główne zadanie policjantów ruchu drogowego. Dzisiaj w trakcie trwania kampanii ROADPOL Safety ukierunkowanej na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, policjanci z rudzkiej drogówki przede wszystkim egzekwują od kierujących pojazdami przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości.

Niestety kierowcą nadal zdarza się nieprzestrzeganie dopuszczalnych limitów prędkości, dlatego rudzcy policjanci cyklicznie prowadzą działania "Prędkość". Nadmierna prędkość oraz niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze należą do głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Obrażenia ciała, jakich doznają uczestnicy wypadków, często są poważne. Niejednokrotnie są to także zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego policjanci z wydziałów ruchu drogowego, chcąc ograniczyć liczbę wypadków, do których dochodzi na drogach, a także zwiększyć bezpieczeństwo na terenie miasta, prowadzą działania „Prędkość”. W ramach działań mundurowi prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Kierujący mogą ich spotkać nie tylko na ważniejszych ciągach komunikacyjnych, ale też wszędzie tam, gdzie według statystyk i zgłoszeń od mieszkańców dochodzi do przekroczeń prędkości i niebezpiecznych wypadków. Działania ROADPOL SAFETY DAYS mają na celu promowanie świadomego i odpowiedzialnego zachowania wszystkich użytkowników dróg. Jest to istotne, ponieważ, tylko kiedy użytkownicy na drodze będą kierowali się rozsądkiem, to prowadzone działania mogą przynieść oczekiwany efekt. Jest nim bezpieczeństwo, między innymi Twoich bliskich. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Mamy już pierwszego rekordzistę, który przed południem w centrum Rudy Śląskiej przekroczył prędkość o niecałe 20 km/h i wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych. Kierowca został ukarany mandatem wysokości 1700 złotych i 18 punktami karnymi.

Więcej informacji na temat kampanii na stronie: https://www.roadpolsafetydays.eu/

  • ulica w centrum miasta, stojący radiowóz i przed nim niebieski samochód przy którym stoją dwaj policjanci
  • ulica, stojący policjant z drogówki, obserwuje jadące pojazdy
  • policjant stojący przy srebrnym samochodzie, przed nim stoi radiowóz
  • policjant z drogówki siedzi w radiowozie, na kolanach ma notatnik, w rękach trzyma terminal płatniczy
  • kierowca samochodu płaci za mandat telefonem, policjant stoi z terminalem płatniczym
  • centrum miasta, w oddali budynki, na pierwszym planie czarny samochód z widocznym w tylnej szybie napisem policja i niebieskim światłem błyskowym