Jeśli jesteś właścicielem posesji, której chodniki i podjazdy wyłożone są kostką brukową, na pewno zauważyłeś, że Twój bruk stracił pierwotny urok. Nie przejmuj się — to normalne. Z czasem na kostce brukowej pojawiają się różnego rodzaju zabrudzenia. Grunt to skutecznie je usunąć. Z nami zrobisz to szybko, bez wysiłku i co najważniejsze — skutecznie.
Czyszczenie kostki brukowej zaimpregnowanej i niezaimpregnowanej
Kostka brukowa to materiał, który często widuje się na wielu posesjach. Nic jednak dziwnego, ponieważ jest estetyczna i praktyczna. Oczywiście jak wszystko wokół, także i bruk ulega zabrudzeniu. Inaczej jednak czyści się kostkę brukową zaimpregnowaną, a inaczej niezaimpregnowaną.
Wielu producentów oferuje bruk, który został fabrycznie zaimpregnowany (jest on wstępnie zabezpieczony). Jeśli jednak wybrałeś kostkę brukową bez impregnacji, koniecznie zabezpiecz ją zaraz po jej ułożeniu. Dzięki temu nie tylko ustabilizujesz bruk, ale także uodpornisz go zabrudzenia atmosferyczne. Impregnacja sprawi również, że kostka brukowa nie będzie tak bardzo narażona na działanie wilgoci.
Zaimpregnowaną kostkę brukową czyści się szybko. Aby przywrócić jej blask, wystarczy umyć ją wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.
Kiedy natomiast nie myłeś kostki brukowej od dłuższego czasu, użyj myjki ciśnieniowej. Silny strumień wody usunie zacieki i zabrudzenia bez konieczności szorowania (i bez ryzyka uszkodzenia kostki).
Niezaimpregnowana kostka brukowa wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów. Ponieważ bruk nie ma warstwy ochronnej, jest narażony na zabrudzenia i zacieki. Środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia bruku nie niszczą kostki i mają działanie nabłyszczające.
Mech na kostce brukowej — jak go usunąć?
Mchu z kostki brukowej pozbędziesz się, po prostu go wyrywając. Do tego zadania przyda Ci się na pewno druciana szczotka. Znajdziesz ją w wielu sklepach budowlanych. Kiedy usuwasz mech i porosty z kostki brukowej, pamiętaj o tym, aby wyrwać je razem z korzeniami. W przeciwnym razie niechciana roślinność szybko odrośnie. Pracując, staraj się nie uszkodzić kostki. Jeśli pojawią się na niej pęknięcia, zacznie wnikać w nie wilgoć, co nie będzie korzystne dla bruku.
Z mchem i porostami poradzisz sobie także domowymi sposobami. Wystarczy, że przygotujesz preparat na bazie wody i octu w proporcji 2:1 z przewagą octu. Możesz do niego dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę nanieś na bruk za pomocą spryskiwacza lub pędzla. Na tego rodzaju prace wybierz słoneczny, bezwietrzny dzień.
Czasami mchy i porosty są tak uporczywe, że nie pozbędziesz się ich domowymi sposobami. Wtedy sięgnij po preparat chemiczny o właściwościach biobójczych. Najpierw umyj kostkę brukową myjką ciśnieniową, a potem nanieś na powierzchnię bruku preparat biobójczy. Pamiętaj, aby założyć odzież ochronną, a także zabezpieczyć twarz i ręce.
Jak pozbyć się tłustych plam z kostki brukowej?
To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji. W przypadku tłustych plam na kostce brukowej liczy się czas Twojej reakcji. Im szybciej zadziałasz, tym lepiej. Zmyj plamę silnym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem detergentu o właściwościach odtłuszczających. Możesz zastosować płyn do mycia naczyń. Mieszankę nałóż na bruk i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie spłucz kostkę brukową. W razie konieczności powtórz tę czynność.
Jeśli tłusta plama nadal nie zniknęła, sięgnij po preparat chemiczny. Tylko zanim go zastosujesz, wykonaj próbę na małym fragmencie bruku. Niektóre specjalistyczne środki odbarwiają podłoże.
Jak wyczyścić kostkę brukową z farby, cementu i zaprawy?
Niedbalstwo ekipy remontowej często widać na kostce brukowej, na której widnieją plamy z farby, cementu i zaprawy. Kiedy tylko zauważysz zacieki, natychmiast działaj. Zdrap ślady z farby i cementu, a następnie zmyj powierzchnię kostki wodą pod ciśnieniem.
Jeśli powyższe metody nie przyniosą spodziewanego efektu, konieczne może być piaskowanie. To technika czyszczenia, która polega na napylaniu na wybrane miejsce sprężonego powietrza z dodatkiem piasku.
Małe zabrudzenia usuniesz sam, jednak przy większych pomoże Ci profesjonalna ekipa. Zanim jednak wybierzesz specjalistów, sprawdź ich doświadczenie i zorientuj się jakie obiekty i powierzchnie do tej pory czyścili. Im większe doświadczenie fachowców, tym lepiej dla Ciebie. Nie tylko przywrócą oni dawną świetność Twojemu brukowi, ale także zaimpregnują kostkę. Dzięki temu stanie się odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne i o wiele łatwiej ją wyczyścisz.
Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-kostki-brukowej.html