Nadmorska kremówka oraz bułgarska pasta warzywna przepisami wakacji w konkursie „Rudzkie Smaki”. Receptury nadesłały Renata Młynarczuk-Żołna oraz Regina Krawiec-Dimitrowa. Z kolei smakiem września został przepis na śląskie danie autorstwa kucharza Michała Kaczmarczyka.Do końca października można podzielić się swoimi pomysłami na dania z wykorzystaniem jesiennych darów oraz potrawy świąteczne. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w listopadzie.Z zebranych przepisów zostanie wydany kalendarz kulinarny na 2022 rok.
Kremówka według Renaty Młynaczuk-Żołny to przekładne śmietaną ciasto francuskie. Autorka aktualnie mieszka w Ustroniu Morskim, gdzie prowadzi pensjonat, ale większość życia spędziła w Rudzie Śląskiej. Sekret jej niepowtarzalnego przepisu tkwi w dodatku do bitej śmietany, którym jest koncentrat z czarnego bzu. – To składnik mojej własnej roboty, ale można również użyć świeżych, sezonowych owoców lub syropu z malin czy jagód – mówi Renata Młynarczuk - Żołna. - Dzięki takiemu połączeniu krem jest orzeźwiający i aromatyczny, a ciasto idealne na letnie upały – dodaje.
Z kolei smak sierpnia to tzw. lutenica lub ajwar - potrawa kuchni bułgarskiej, macedońskiej i serbskiej. – Bułgarska lutenica to pasta warzywna, której podstawowe składniki to papryka i pomidory. Można dodać jeszcze pieczone bakłażany czy marchew – mówi Regina Krawiec - Dimitrowa. – Lutenica to doskonały dodatek do mięs i grillowanej kiełbasy czy ryby – dodaje.
Wrześniowa karta kalendarza poświęcona będzie propozycji Michała Kaczmarczyka, który na co dzień jako szef kuchni w jednym z rudzkich pubów oddany jest kuchni regionalnej. Dzięki jego pomysłowości i eksperymentom kulinarnym tradycyjne śląskie produkty ponownie zyskują uznanie smakoszy. – Dzisiaj krupniok podany w tradycyjny sposób nie zachęca do degustacji, ale wykorzystanie go jako składnika tzw. finger food czy zapiekanki lub wytrawnego tiramisu powoduje, że wielu gości sięga po ten śląski smakołyk – wyjaśnia Michał Kaczmarczyk.
Tegoroczna, ósma już edycja konkursu „Rudzkie Smaki” zbliża się do finiszu. Tylko do końca października można przesyłać propozycje dań na październik, listopad i grudzień. Jesienne miesiące będą okazją do zaprezentowania potraw z wykorzystaniem darów jesieni, a grudzień tradycyjnie już poświęcony będzie kuchni świątecznej. – Smaki trzech ostatnich miesięcy wyłonimy w pierwszej połowie listopada, aby mieć jeszcze czas na przygotowania związane z wydaniem kalendarza kulinarnego na 2022 rok. – mówi Iwona Małyska z rudzkiego magistratu – Chcemy by kalendarz trafił do rąk laureatów i mieszkańców jeszcze w tym roku – dodaje Małyska.
Kremówka „Kaszubianka”:
Składniki:
dwa mrożone ciasta francuskie,
1 litr śmietany kremówki 36%,
4 łyżki cukru pudru,
koncentrat z czarnego bzu lub syrop z malin lub jagód.
Przygotowanie:
Ciasta pieczemy zgodnie z opisem na etykiecie. Następnie ubijamy śmietanę, dodając na końcu 4 łyżki cukru pudru. Dzielimy ubitą masę na połowę. Białą wykładamy na upieczony i wystudzony jeden blat ciasta francuskiego. Następnie do drugiej śmietany dodajemy koncentrat z czarnego bzu w takiej ilości, żeby ubita śmietana nie zmieniła swojej konsystencji. Różową śmietanę wykładamy na białą i przykrywamy drugim blatem ciasta. Posypujemy cukrem pudrem.
Lutenica:
Składniki:
5 kg papryki,
2,5 kg pomidorów,
1 i ¼ szklanki oleju,
sól, natka pietruszki.
Przygotowanie
Z papryki usuwamy pestki, kroimy na ćwiartki i pieczemy (ok. ½ godziny w temp. 180 stopni). Zostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia. Papryki obieramy ze skórki i mielimy w maszynce do mięsa lub miksujemy w blenderze. Pomidory obieramy ze skórki, odparowujemy na wolnym ogniu bez przykrycia, ciągle mieszając, aż do otrzymania gęstej papki (można użyć gotowej pulpy z pomidorów lub przecieru pomidorowego (2,5 słoika)). Łączymy paprykę, pomidory, olej i posiekaną natką pietruszki, doprawiamy solą. Doprowadzamy do wrzenia, ciągle mieszając. Gotujemy chwilę na wolnym ogniu. Gorącą pastę przekładamy do słoików i pasteryzujemy przez 20 minut.
Tartaletki z krupniokiem:
Składniki:
1 opakowanie korpusów słonych babeczek,
3 krupnioki,
1 marchew.
Przygotowanie
Marchew obieramy, gotujemy w całości aż zmięknie. Kaszankę wyjmujemy z jelita, mieszamy, ewentualnie przyprawiamy. Nadziewamy korpusy kaszanką. Wierzch posypujemy startą na drobnych oczkach gotowaną marchewką.