Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

Przedszkole prywatne czy państwowe? Co wybrać?

Przed posłaniem dziecka do przedszkola w głowach wielu rodziców rodzi się spory dylemat. Do jakiego przedszkola warto posłać swoje dziecko? Czy niepubliczne przedszkole będzie lepsze od państwowego? Na czym polegają różnice w funkcjonowaniu obu placówek? Na którą opcję lepiej się zdecydować?

Przedszkole państwowe - czy naprawdę jest tak źle?

Przedszkola publiczne mają w zasadzie jedną zaletę - są darmowe. A właściwie prawie darmowe, ponieważ za wyżywienie dzieci w takiej placówce zapłacić muszą rodzicie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej w jednej grupie nie może znaleźć się więcej niż 25 dzieci. Opiekuje się nią jeden wychowawca, który ma osobę do pomocy.

Państwowe placówki przyjmują dzieci, które ukończą 3 lata. Bardzo często nie ma możliwości posłania dziecka, które ma swoje trzecie urodziny w styczniu, lutym czy marcu. Takie dziecko czeka do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, które ma miejsce dopiero we wrześniu.

Ograniczona ilość zajęć dydaktycznych, krótkie godziny otwarcia, kiepski dostęp do zajęć dodatkowych - to wszystko sprawia, że posłanie dziecka do państwowej placówki jest dla wielu rodziców nie do przyjęcia.

Niepubliczne przedszkole - szansa na lepszy rozwój dziecka

Niepubliczne przedszkola to placówki, które posiadają szereg zalet. Jeśli chodzi natomiast o wady, to wydaje się, że jest to wyłącznie czesne, które waha się od 800 do nawet 1500 zł za miesiąc. Konkretna stawka zależy od miasta, ilości zajęć i jakości świadczonych usług.

Ważną zaletą niepublicznych przedszkoli jest fakt, że możemy zapisać tam dziecko w dowolnym czasie. Przeważnie placówki takie przyjmują maluch w wieku 2,5 lat. Zdarza się jednak, że uczęszczają tam dzieci młodsze. Wiele zależy tu zarówno od rodziców, jak i rozwoju dziecka.

Kolejną zaletą przedszkola prywatnego jest dostęp do właściwie nieograniczonej ilości zajęć dodatkowych. To od rodzica zależy, w którym kierunku rozwijało się będzie jego dziecko. Nauka tańca, śpiewu, gry na instrumencie to praktycznie norma. Dodatkowe zajęcia z języków obcych, wizyty na basenie czy zajęcia sportowe to również coś, na co liczyć mogą rodzice dzieci uczęszczające do niepublicznych placówek.

Nie bez znaczenia jest dłuższy czas otwarcia przedszkoli niepublicznych. Podczas gdy państwowe placówki pracują przeważnie do 17, te prywatne działają nawet do 21! Większa ilość personelu i mniejsze grupy to również ogromna zaleta, która sprawia, że wielu rodziców decyduje się na wybór takiej placówki.

Więcej informacji - Niepubliczne przedszkole Warszawa - sprawdź bogatą ofertę edukacyjną dla najmłodszych.

Czy wybór przedszkola naprawdę jest tak istotny?

Czasem zastanawiamy się, czy wybór przedszkola dla dziecka ma faktycznie tak istotne znaczenie. Wydaje się, że tak! Szczególnie jeśli jesteśmy rodzicami dzieci wrażliwych, które wymagają odrobinę więcej uwagi. W niepublicznym przedszkolu możemy liczyć na lepszą opiekę. Nie chodzi tu nawet o kompetencje personelu, a bardziej ilość dzieci i opiekunów.

Zbyt duże zagęszczenie maluchów w grupie sprawia, że dostęp do nich staje się utrudniony. Przedszkole niepubliczne to spory wybór zajęć dodatkowych oraz atrakcji, do których dziecko ma dostęp w ramach czesnego. To z kolei przekłada się na większą chęć chodzenia do przedszkola.

Wyraźnie da się zauważyć, że dzieci, które uczęszczają do przedszkoli niepublicznych, zdecydowanie rzadziej mają problemy adaptacyjne i bardziej lubią uczęszczać do swojego przedszkola.