W wieku 70 lat zmarł Adam Podgórski, odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a także tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska oraz Kamratem Rudzkim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 21 sierpnia, o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Rudzie Śląskiej - Halembie.
Adam Podgórski urodził się w 1951 roku w Łowiczu. Po studiach na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie, którą ukończył w 1975 roku, zamieszkał na Górnym Śląsku. – Ruda Śląska była dla niego nie tylko Małą Ojczyzną, ale wręcz pasją jego życia – wspomina prezydent Grażyna Dziedzic. – Przez lata dokładał starań, by dbać o nasze dziedzictwo, ocalić je od zapomnienia, należycie uhonorować. Jego inicjatywy były bezcenne – podkreśla.
Adam Podgórski wraz z żoną Barbarą był autorem prawie 100 opracowań, których tematyka była bardzo szeroka. Do pozycji, które zajmują szczególne miejsce w bibliografii małżonków, z pewnością należy „Mitologia śląska”, „Słownik gwar śląskich”, „Księga biesiadna”, „Synagoga w Wirku. 1891-1939. Ocalona pamięć”, „Nazwy terenowe i miejscowe w Rudzie Śląskiej”, antologia kolęd „Rudzkie Betlejem” czy publikacje z cyklu „Drzewa w pomniki zaklęte”. Zmarły był również zaangażowanym dziennikarzem obywatelskim. Spod jego pióra wyszło kilka tysięcy artykułów. Jego praca została doceniona m.in. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, z którą współpracował przy realizacji ogólnopolskiego projektu „Monitoring zagrożeń dla wolnych mediów w Polsce i wzmacnianie funkcji kontrolnej mediów lokalnych”.
Ważnym aspektem aktywności Adama Podgórskiego była działalność w stowarzyszeniach pozarządowych. Był założycielem i prezesem Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, a także członkiem wielu innych. Należał m.in. do Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Zainicjował też wiele akcji edukacyjno-ekologicznych, np. „Zielona Ruda Śląska”.
Wieloletnie zaangażowanie i wkład w rozwój Rudy Śląskiej zaowocowało wieloma nagrodami. Adam Podgórski był laureatem m.in. I Nagrody Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego przyznawanej za szczególne osiągnięcia na rzecz własnego regionu, a także 2. miejsca w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2008 roku, nad którym patronat sprawował Rzecznik Praw Obywatelskich.