Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

Jeszcze niedawno wynajęcie samochodu było drogie i oznaczało luksus, na który mało kto był w stanie sobie pozwolić. Obecnie na rynku wynajmu samochodu na krótki okres czasu jest dosyć duża konkurencja i ceny spadły do poziomu, na który może pozwolić sobie coraz więcej osób. Wybór jest tak duży, że czasami ciężko wybrać coś konkretnego i trzeba trochę poszukać, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli planujecie urlop w Katowicach to możecie skorzystać z tej o to wypożyczalni: Wypożyczalnia samochodów Katowice. Poniżej omówimy podstawowe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samochodu.

Wymagane dokumenty i opłata za wynajem

Na pewno potrzebne jest prawo jazdy i drugi dokument potwierdzający waszą tożsamość. Jeśli do umowy dopisujecie drugiego kierowcę, to potrzebujecie także jego dokumentów. Jeśli zaś chodzi o płatność, to jest ona realizowana z karty płatniczej. Często jest wymagana karta kredytowa, ale nie zawsze, wiec jeśli potrzebujesz wypożyczalni, gdzie przyjmą kartę debetową, to posprawdzaj w regulaminie albo podzwoń żeby się upewnić, że uda Ci się zapłacić za samochód.

Ubezpieczenie samochodu

Większość firm wynajmujące samochody podają cenę za samochód już z wliczonym podstawowym ubezpieczeniem OC i AC. Podstawowe ubezpieczenie zawiera zazwyczaj wkład własny. To oznacza, że do pewnej kwoty to klient pokrywa koszty naprawy samochodu, a dopiero powyżej tej kwoty firma pokrywa resztę kosztów. Pamiętaj, że wypożyczalnie samochodów nie są w żaden sposób powiązane z ubezpieczycielami. W przypadku, gdy samochód musiał zostać odstawiony do warsztatu i nie możesz już z niego korzystać, to możesz skorzystać z samochodu zastępczego z oc sprawcy pzu.

Odbiór auta

Często przy odbiorze auta wymagane jest uzupełnić formularz odbioru. Należy tam opisać wszystkie uszkodzenia, które są widoczne na karoserii lub w środku auta. Warto też zrobić małą sesję zdjęciową, aby mieć podkładkę, które uszkodzenia już istniały w czasie, gdy odebrałeś auto. Zwróć też uwagę na ilość paliwa w baku i zapisz tą wartość w telefonie albo na kartce.

Zwrot auta

Przy zwrocie auta upewnij się, że poziom paliwa spełnia wymagania polityki wypożyczalni. Większość wypożyczalni stosuje zasadę, że dostajesz samochód z pełnym bakiem i oczekują, że zwracając samochód, także zatankujesz do pełna. Czasami stosuje się zasadę, że powinieneś mieć taki sam poziom paliwa, jaki miałeś na samym początku. Dlatego warto spisać tą wartość przy odbiorze i dokładnie przeczytać regulamin wypożyczalni. Dodatkowo można zrobić kolejne zdjęcia samochodu na wypadek, gdyby wypożyczalnia chciała pobrać jakieś pieniądze za zniszczenia, które nie są spowodowane przez ciebie.

Limit kilometrów

Bardzo ważne jest też sprawdzenie w regulaminie limitu kilometrów, które możesz przejechać wynajętym samochodem. Niektóre firmy wynajmujące auta mają taki zapis w swoim regulaminie i sprawdzają trasę każdego klienta. Jeśli przekroczył on liczbę dozwolonych kilometrów, to nakładana jest kara za każdy dodatkowy kilometr.

Podsumowując

Wynajmowanie auta na czas urlopu jest coraz popularniejsze. Niektórzy nie posiadają własnego samochodu, albo nie chcą z niego akurat skorzystać. Daje to dużą swobodę co do planu wycieczki naszego urlopu, ale warto się do tego przygotować. Należy wcześniej ustalić podglądowy plan wycieczki, aby ustalić gdzie odebrać i zwrócić auto wypożyczalni oraz na jakie koszty jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Wyżej zostały wymienione rzeczy, które mogą podwyższyć koszty twojego wyjazdu, więc warto przed wynajmem samochodu przeczytać regulamin wypożyczalni, aby być świadomym na co konkretnie się zgadzamy.

Wynajęcie samochodu - czy to nadal luksus?