Marzenia o kominku często kończą się wtedy gdy poznajemy cenę takiej instalacji grzewczej. Można jednak postawić na rozwiązania prostsze oraz tańsze. Jakie kominki więc należą do tych tańszych, a jakie są najdroższe?

Dużo zależy od rodzaju naszego kominka. Oczywiste jest to, że nie każdy kominek jest taki sam. Generalnie dzielą się one ze względu na wkład grzewczy. Można więc wymienić tutaj kominki otwarte jak i zamknięte. Te, które są pozbawione wkładu grzewczego są kominkami otwartymi, które są droższe w eksploatacji niż kominki zamknięte. Z tego powodu najczęściej decydujemy się na kominki zamknięte. Są one dodatkowym źródłem ciepła oraz pełnią funkcję dekoracyjną w salonie.

Wkłady kominkowe

Wyróżnić możemy trzy typy wkładów kominkowych. Od danego typu zależy koszt eksploatacji kominka. Pierwszy typem jak wkład tradycyjny. Najtańsze są standardowe wkłady, których cena orientacyjnie zaczyna się już od 2000 złotych. Droższe jednak mogą okazać się kominki z dolotem. Istnieją również kominki wrocławskie https://www.komineczki.com.pl/ , w których w części frontowej drzwiczek montowana jest szyba, wtedy ceny zaczynają się od 3500 złotych. Ciekawym pomysłem może być również kominek narożny, jednak ta opcja również wiąże się z większą ceną. Za wkłady do kominka narożnego zapłacimy około 4000 złotych.

Kolejnym typem wkładu jest tak zwana kaseta. Dzięki niej możemy odnowić nasz stary kominek lub zamienić otwarty w zamknięty. Charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością grzewczą, przez co nie jest tanim rozwiązaniem. Ceny takich kaset są zależne od ich sprawności jak i przeszklenia drzwiczek. Dodatkowo wykonanie kaset pod wymiar wiąże się z jeszcze większym kosztem. Standardowe ceny zaczynają się od 4500 złotych.

 Ile kosztuje kominek?

Wkład z płaszczem wodnym ma na celu zasilenie centralnego ogrzewania albo ogrzanie wody. Ceny są uzależnione oczywiście od producentów i materiałów, z którego dany wkład jest wykonany. Im większą powierzchnię będziemy ogrzewać tym cena wkładu będzie droższa. Wpływ na cenę mają również gwarancję wkładu kominkowego. Im dłuższa tym droższy wkład. Dodatkowo na cenę wpływać mogą inne funkcje wkładu takie jak automatyczne sterowanie, system regulacji itd. Dobrej jakości wkłady kosztują około 5000 złotych.

Inne dodatkowe koszty

Koszty kominka nie kończą się tylko na samym wkładzie kominkowym. Należy pamiętać, aby do całego kosztorysu dodać także inne akcesoria. Musimy wziąć pod uwagę zawory czy materiały instalacyjne jak i drewno lub inne paliwo, którym będziemy zasilać nasz kominek. Te koszty nie są wcale takie małe, aby można było je pominąć. Nie zapominajmy również o kosztach związanych z pracą fachowca instalatora, który będzie konieczny w przypadku podłączenia kominka do komina.

Materiały wykończeniowe

Chyba każdy kto chciałby kominek w swoim salonie chce, aby kominek idealnie wpasowywał się estetycznie do wnętrza. Może on być bogato zdobiony lub minimalistyczny – wszystko zależy od naszego gustu. Klasyczne, otwarte paleniska są zazwyczaj drogie. Tak więc nawiązanie do tradycji i przy tym wysokiej jakości będzie nas sporo kosztować.

Tak samo nie możemy pominąć kosztu drzwiczek. Ich wykończenie czy chociażby sama szybka mogą kształtować całkowitą cenę naszego kominka. Ramy drzwiczek mogą być mosiężne, chromowane lub imitujące złoto. Ich ceny mogą zaczynać się od 600 złotych, a mogą również wynosić ponad 1000 złotych.