Gdzie parkować? To pytanie nurtuje mieszkańców dzielnicy Halemba od dłuższego czasu. Tak było i podczas dzisiejszego spotkania z władzami miasta. Brak miejsc postojowych, a co za tym idzie utrudnienia związane z nieprawidłowym parkowaniem to najczęściej poruszane zagadnienia.
- Po raz kolejny zaprosimy do rozmowy przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej, ale i mieszkańców, aby wspólnie rozwiązać ten problem - zapowiadał wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer. Z kolei nieprawidłowe parkowanie to problem głównie na ulicach Olszynowej i Brodzińskiego. - Bezmyślność parkujących powoduje utrudnienia w ruchu autobusów i blokowanie wjazdu do tych ulic - zauważył jeden z uczestników spotkania.

Mieszkańcy dopytywali o remont hali widowiskowo–sportowej przy ul. Kłodnickiej 95. - Zakończyliśmy jej termomodernizację. To pierwszy etap na drodze do uczynienia z tego kilkudziesięcioletniego budynku obiektu na miarę XXI wieku. Kolejnym krokiem będzie remont wnętrz, jest on jednak uzależniony od środków dostępnych w budżecie miasta. Zmiany w prawie ograniczające dochody samorządów wymusiły ograniczenie tegorocznych inwestycji – mówił wiceprezydent Mejer.
Zakończona inwestycja obejmowała wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych, docieplenia dachu, odwodnienia połaci dachowej, wykonanie robót elektrycznych zewnętrznych, instalacji odgromowej, nowego podjazdu dla niepełnosprawnych i wybudowanie windy. Remont okazał się większym wyzwaniem, niż początkowo zakładano. – Podczas prac przy demontażu blaszanej konstrukcji dotychczasowej elewacji stwierdzono niezgodności stanu faktycznego budynku z archiwalną dokumentacją, którą posiadaliśmy. Okazało się, że musiała zostać wykonana dodatkowa podkonstrukcja docelowej elewacji – informował wiceprezydent Michał Pierończyk. Spowodowało to zarówno wydłużenie czasu realizacji, jak i wzrost kosztów prac.

W dzielnicy realizowane będą w tym roku jeszcze dwie inwestycje: drugi etap halembskiej strefy aktywności fizycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 oraz skwer przy ul. Solidarności – miejsce spotkań i integracji. Zadania te zostaną wykonane w ramach budżetu obywatelskiego.


Zatroskana babcia pytała o miejsca w przedszkolach dla swoich wnuków. - Rekrutacja do przedszkoli rusza 23 marca. Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku miejsce w przedszkolu z pewnością je znajdą. W szkole podstawowej nr 27 w dzielnicy Halemba uruchomimy od września 3 dodatkowe oddziały - zapewniała wiceprezydent miasta Anna Krzysteczko.

Uczestnicy spotkania zwracali też uwagę na zły stan techniczny dróg, m.in. ulicy Halembskiej i Podlaskiej. Ulica Halembska wymaga naprawy ze względu na szkody górnicze. Przedstawiciele kopalni poinformowali, że z Urzędu Miasta wpłynął już wniosek w tej sprawie i droga zostanie naprawiona. Niestety mieszkańcy ulicy Podlaskiej w tym roku nie doczekają się przebudowy nawierzchni drogi, mimo, iż była w planach. – Tak, jak w przypadku realizacji kompleksowej modernizacji dróg gruntowych, ma powstać kanalizacja, oświetlenie, a przede wszystkim nowa nawierzchnia ulicy. Mamy już dokumentację przetargową, ale na razie nie wiemy, kiedy rozpoczną się prace budowlane ze względu na brak środków w budżecie miasta – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Kilka pytań dotyczyło też okolicy cmentarza komunalnego przy ul. 1 Maja. Mieszkańcy sugerowali oznaczenie alejek cmentarnych, pytali o oświetlenie i opłaty za utrzymanie grobów. - Na terenie cmentarza zamontowano nowe oświetlenie ledowe. Pozostały tam jeszcze stare lampy, które zostaną niebawem usunięte. Z kolei opłata za dzierżawę grobu pobierana jest za okres 20 lat, a przedłużenie tej dzierżawy jest możliwe na kolejne 20 lat. Tak wynika z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych - tłumaczyła Katarzyna Kuberek, naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej.

Kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 9 marca o godz. 17:00 w Domu Kultury w dzielnicy Bielszowice.

Inicjatywa dzielnicowych spotkań z prezydentem jest realizowana w Rudzie Śląskiej od 9 lat. Władze miasta spotykają się z mieszkańcami co pół roku, zawsze wiosną i jesienią.