Odpowiedni sprzęt może znacznie wpłynąć na efektywność pracy, co jest oczywiste. W zależności od wybranego miejsca sprzęt potrzebny dla łatwiejsze i wydajniejszej pracy będzie się różnił. W przypadku warsztatów i serwisów mechanicznych bardziej przydatny będzie żuraw warsztatowy czy szafa na narzędzia, a w magazynach sklepowych najbardziej przyda się wózek paletowy lub waga do palet. Odpowiedni sprzęt będzie definiowany przez podstawową funkcję przede wszystkim, jaką będziemy chcieli wykonywać z jego pomocą. Na przykład w przypadku dostaw barowych przyda się najbardziej wózek do beczek, a w kurierskich wózek schodowy. Na użytek branży spożywczej idealne będą paleciaki z wagą. Jednak co w przypadku pracy na wysokości w magazynie?

Wózki do zadań specjalnych

Oczywiście, paleciak ma swoje zastosowanie i sprawdza się przy większości prac magazynowych. Jednak, gdy przychodzi do działań na wysokości i konieczności podnoszenia towaru to pojawia się problem. Większość paleciaków ma wysięg jedynie do około 20 cm. Z to powodu w takich przypadkach używać się będzie podnośnika nożycowego, a w warsztatach często tez sztaplarki. Mają one tą przewagę nad wózkami paletowymi ręcznymi, że mogą osiągać duże wysokości w kwestii wysięgu oraz jednocześnie naprawdę duże obciążenie dla konkretnych modeli. Paleciak ręczny nie jest w stanie sobie poradzić z takimi zadaniami.

Podesty jednonożycowe

Podnośniki nożycowe jest unikalnym typem wśród wózków magazynowych, stanowiąc w rzeczywistości ruchome podesty. Mechanizm bazuje w przypadku wózków platformowych jednonożycowych na jednej parze specjalnych dźwigników nożycowych, dzięki którym możliwe unoszenie towarów na duże wysokości. Maksymalny osiągany udźwig dla tego rodzaju wózków elektrycznych  wynosi 10 000 kg, ale w przypadku jednonożycowych podnośników to zazwyczaj około 1 000 kg. Mogą one maksymalnie osiągać od 0,6 do 1,8 metra wysięgu. W dodatku, w przeciwieństwie do  wózków paletowych są bardziej wytrzymałe i funkcjonalne.

Sprzęt idealny do wysokości w magazynie

Podesty dwu i trzynożycowe

Kolejnym typem wózka platformowego z podnośnikiem jest model dwu i trzynożycowy. System opiera się zwyczajnie na większej ilości par dźwigników nożycowych. Dzięki temu, platforma staje się stabilniejsza i może osiągać większe parametry udźwigu i wysięgu. Wózek podnośnikowy tego rodzaju jest w stanie unieść aż do 3 000 kg. Maksymalna wysokość to 4,5 metra. Żaden wózek paletowy z wagą nie byłby w stanie tego dokonać.

Sprzęt profesjonalny jest droższy, a im bardziej zaawansowany, tym wyższa cena. Z tego powodu w przypadku sprzętu magazynowego najtańszym modelem wśród wózków ręcznych będzie wózek paleciak. Z kolei najdroższe okażą się podnośniki wielonożycowe. Także części do wózka paletowego ręcznego (np. rolki transportowe do maszyn) będą tańsze, niż elementy wymienne do wózków elektrycznych. Są, zatem minuty i plusy w obu przypadkach, ale wybór powinien być podejmowany na podstawie potrzeb w zakresie funkcji oraz jakości wykonania.