Wykończenie surowej kuchni czy też jej remont wymaga dość dużego nakładu finansowego, jednak całe przedsięwzięcie należy potraktować jako inwestycję w przyszłość. Przecież nie remontujemy kuchni co roku, choć zdarzają się i tacy. Nie jest tajemnicą, że kuchnia powinna być wyposażona w sprzęty co najmniej dobrej jakości, które po kilku użyciach nie odmówią posłuszeństwa. Podobnie jest z materiałami wykończeniowymi, których właściwości powinny być przystosowane do warunków panujących w kuchni.

Panele szklane do kuchni

Często w przestrzeni między blatem kuchennym a wiszącymi szafkami pozostaje „goła” ściana, która wymaga odpowiedniego zagospodarowania. Wybór najczęściej pada na tradycyjne płytki lub kafelki, jednak w ostatnim czasie na popularności zyskuje szkło dekoracyjne do kuchni, które dzięki wysokim walorom estetycznym i technicznym świetnie zastępuje płytki ceramiczne.

Dlaczego warto postawić na szkło dekoracyjne?

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia to doskonały wybór dla miłośników kulinarnych szaleństw. W uzyskaniu nieszablonowego wyglądu pomieszczenia pomaga montaż panelu szklanego do kuchni, który doskonale komponuje się w istniejącą już stylistykę wnętrza. Szkło to charakterystyczne tworzywo o ponadczasowym wyglądzie, który może stanowić doskonałe dopełnienie naszej kuchni. Szkło do kuchni może stanowić jeden z jej głównych elementów dekoracyjnych, pełniące również funkcje ochronne, ze względu na odpowiednie parametry techniczne. Najczęściej polecany rodzaj tworzywa to szkło hartowane do kuchni. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła, które pod wpływem ciepła może ulegać pęknięciom, a nawet kompletnemu zniszczeniu. Szkło hartowane to najbezpieczniejsze rozwiązanie nie tylko do naszej kuchni, ale również do łazienki czy w konstrukcjach zewnętrznych. Nawet w przypadku pęknięcia, szkło rozpada się na większe fragmenty, a nie w drobny mak, jak często ma to miejsce w przypadku zwykłej szyby.

Jak wybrać szkło dekoracyjne do kuchni?

Rynek szklanych elementów jest bardzo wysoko rozwinięty, dzięki czemu mamy pełną swobodę wyboru odpowiedniego modelu szyby. W ofertach najbardziej uznanych producentów znajdziemy szkło o różnych odcieniach, wykończeniach czy rozmiarach. Jeśli chodzi o najlepiej sprzedający się rodzaj szkła do kuchni, z pewnością możemy wskazać transparentny panel szklany do kuchni. Przezroczysta tafla doskonale podkreśla walory estetyczne ściany naszej kuchni, oczywiście gdy chcemy wyeksponować jej piękną i niepowtarzalną teksturę. Równie często stosuje się szkło na ścianę do kuchni z grafiką, która doskonale ożywia pomieszczenie. Co najczęściej umieszcza się na takiej szybie? Przeważają motywy kwiatowe i liściaste, dobrze sprzedają się również printy związane bezpośrednio z kulinariami jak kawa, owoce czy warzywa. Jeśli nie chcemy w swojej kuchni ani zwykłego, przezroczystego szkła, ani szkła z nadrukiem, możemy wybrać trzecią opcję: panel szklany do kuchni lakierowany na dowolnie wybrany przez nas kolor. Jasne odcienie szkła optycznie powiększą przestrzeń małej kuchni, jak również nadadzą jej nieco przytulnego i kameralnego charakteru.

Oprócz kolorystyki, należy zwrócić uwagę na sposób wykończenia szkła ozdobnego do kuchni. Do wyboru mamy klasyczne, błyszczące panele szklane kuchenne, które świetnie komponuje się w nowoczesne pomieszczenia. Popularne są także matowe lub satynowe płytki szklane do kuchni, które nadają naszej kuchni nieco bardziej stonowanego charakteru. Oba rodzaje szkła nie tylko wyglądają stylowo, ale równie dobrze się czyszczą.