Już po raz 22. wręczono „Bibliosy”, czyli honorowe nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. „Bibliotekarzem Roku” została Bożena Jasnowska z Filii nr 18, natomiast tytuł „Czytelnika Roku” przyznano Grażynie Dziedzic. Z okazji święta bibliotekarzy wręczono również nagrody „Pro Library – Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej”. W tym roku uhonorowano nimi Małgorzatę Borowską, Sylwię Grzybek, Stefanię Nowarę oraz ks. Ryszarda Nowaka. Nagrody zostały przyznane z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

„Bibliosy” są przyznawane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Bibliotekarz Roku”, w której głosują pracownicy MBP, a druga to „Czytelnik Roku”, którego typują kierownicy filii i dyrektor biblioteki, a wybiera Kapituła. W tym roku w kategorii „Bibliotekarz Roku” nagrodzono Bożenę Jasnowską, wieloletnią bibliotekarkę, która prowadzi wiele działań animacyjnych w Filii nr 18. Natomiast w kategorii „Czytelnik roku” „Bibliosa” wręczono prezydent miasta Grażynie Dziedzic. – Ogromnie cieszę się z tego wyróżnienia, bo książki były zawsze obecne w moim życiu – zapewniła prezydent Dziedzic. – Wbrew pozorom, coraz więcej ludzi czyta książki, dlatego staram się, by oferta rudzkich bibliotek była coraz bardziej atrakcyjna i wychodziła naprzeciw potrzebom mieszkańców – powiedziała. – Tak jak sport zapewnia nam zdrowie, tak czytanie również pomaga zachować zdrowie psychiczne, radość ducha, poszerza nasze horyzonty, dlatego zawsze zachęcam do jednego i drugiego – mówiła.

Laureaci „Bibliosów” jak zwykle otrzymali wizerunek płaskorzeźby wieńczącej szczyt elewacji frontowej Biblioteki Centralnej MBP w Rudzie Śląskiej, którą w oryginale zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Marek Walczak.

Od roku 2012, decyzją członków Kapituły, przyznawane są również nagrody „Pro Library – Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej”. Nominacji do przyznania tegoż wyróżnienia udzielają kierownicy filii biblioteki. W tym roku nagrody otrzymali: Małgorzata Borowska, Sylwia Grzybek, Stefania Nowara oraz ks. Ryszard Nowak, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła. Wszyscy wyróżnieni otrzymali „Złote Karty” rudzkiej książnicy, upoważniające do bezterminowego korzystania z usług bibliotecznych. – Do dziś pamiętam panią bibliotekarkę z mojej szkoły podstawowej, która z czasem stała się bliską mi osobą i pomogła rozwijać moją miłość do książek – wspominał ksiądz Nowak. – Kiedy dorastałem dozwolone było wypożyczenie maksymalnie pięciu książek. Po tygodniu przyszedłem wymienić je na inne, ale pani miała wątpliwości, czy je przeczytałem. Dopiero kiedy odpytała mnie z lektur pozwoliła wypożyczyć kolejne i później mnie już nie odpytywała. Nasza przyjaźń przetrwała długie lata – opowiadał.

Obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zostały zapoczątkowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pierwotnie wydarzenie było skierowane tylko do bibliotekarzy, ale z czasem stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego placówki organizują różne wydarzenia. Warto zauważyć, że rudzka biblioteka daje nie tylko możliwość korzystania z bogatego zbioru. W poszczególnych filiach organizowane są pogadanki, spotkania z młodzieżą, zajęcia literackie i plastyczne dla dzieci czy kiermasze książek. Można również korzystać np. z bezpłatnych, językowych kursów internetowych, z gier, fotolekcji czy filmów.

Przy okazji święta bibliotek warto wspomnieć o inwestycjach w infrastrukturę poszczególnych placówek. W tym roku to przede wszystkim adaptacja budynku zabytkowego dworca w Chebziu, gdzie zostanie przeniesiona siedziba główna rudzkiej MBP. W głównej hali budynku powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Ponadto projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali animacyjnej, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji. W budynku powstanie również kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking na kilkadziesiąt pojazdów. Zachowana zostanie przy tym główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. „Stacja Biblioteka” będzie kosztować ponad 8 mln złotych, z czego ok. 6,5 mln miasto pozyskało z dotacji unijnej. – Mam nadzieję, że kolejne „Bibliosy” będą wręczane już w nowym obiekcie, którego pomysłodawcą jest dyrektor Gałuszka – planuje prezydent Dziedzic.

Całość księgozbioru rudzkich bibliotek liczy ponad 300 tys. pozycji. Tylko w 2017 roku biblioteka zakupiła ponad 7 tys. książek i odnotowała blisko 15 tys. czytelników. Książki były wypożyczane 330 tys. razy. Warto dodać, że w ubiegłym roku uzyskano od prywatnych darczyńców książki o wartości blisko 30 tys. złotych.

- Biblioteka to swoista strażnica czasu – mówił Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – To miejsce, w którym czas jest z jednej strony powstrzymywany, dzięki czemu znajdujemy wytchnienie w pędzie codzienności, a z drugiej – przybliżany, bo spotykamy się z ludźmi i ich myślą, która powstała w przeszłości, a ciągle jest na wyciągnięcie ręki – podsumował Krystian Gałuszka.