W Rudzie Śląskiej hulajnogi już pod lupą - policja ostrzega przed groźnym błędem

Rudzcy policjanci coraz częściej interweniują przy zdarzeniach drogowych z udziałem hulajnóg elektrycznych. To nie są zabawki, tylko pojazdy, które wymagają znajomości zasad i odpowiedzialnej jazdy. Policja przypomina, że jedna zlekceważona reguła może skończyć się poważnymi konsekwencjami.
Hulajnogi elektryczne są coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród młodych osób. Coraz częściej trafiają też do dzieci jako prezent. Policja podkreśla jednak, że taki sprzęt nie służy do beztroskiej zabawy, bo jego użytkownik musi znać przepisy i zachowywać ostrożność.
Aby ograniczyć liczbę niebezpiecznych sytuacji, prowadzone są działania kontrolne i edukacyjne. Zasada jest prosta - hulajnogą należy jechać przede wszystkim drogą dla rowerów. Jeśli jej nie ma, dopuszczalna jest jezdnia, ale tylko wtedy, gdy prędkość na danym odcinku nie przekracza 30 km/h.
Wyjątek dotyczy chodnika, ale tam także nie ma miejsca na swobodę. Jazda jest możliwa tylko w szczególnych sytuacjach, przy zachowaniu dużej ostrożności i z obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym. To właśnie w takich miejscach kierujący najczęściej popełniają błędy, które później kończą się zdarzeniem drogowym.
Policja zwraca też uwagę na najmłodszych użytkowników. Od 3 czerwca 2026 roku osoby do 16 lat będą musiały jeździć w kasku. Mundurowi podkreślają, że to ważne zabezpieczenie, które może ograniczyć skutki upadku i zmniejszyć ryzyko ciężkich obrażeń głowy.
Przypomniane zostały również podstawowe zakazy - korzystania z telefonu w trakcie jazdy, przewożenia pasażerów oraz prowadzenia hulajnogi po alkoholu. Sprzęt powinien być też sprawny technicznie, z działającymi hamulcami, oświetleniem i elementami odblaskowymi.
To właśnie przy hulajnogach najłatwiej widać, jak szybko zwykły przejazd może zamienić się w poważny problem, jeśli kierujący zignoruje podstawowe zasady.
na podstawie: KMP w Rudzie Śląskiej.
![]()
Ostatnie Artykuły

Zatankował za prawie 600 zł i ruszył do ucieczki. Miał trzy zakazy

Jeden pas zamiast dwóch. Utrudnienia na 1 Maja w Rudzie Śląskiej

Rada Miasta zbierze się na sesji. Początek o godz. 11

Elektrycy dostaną patrona. Węglokoks Energia inwestuje w klasę w Rudzie Śląskiej

Sześć lat więzienia i koniec ucieczki. Kryminalni zatrzymali pseudokibica

Wymiana sterownika na skrzyżowaniu w Rudzie Śląskiej. Sygnalizacja zgaśnie

MyBestCeramide Shot+HA – nowy shot ceramidowo-hialuronowy od MyBestPharm

Nocna przerwa w dostawie wody. Utrudnienia przy dwóch ulicach

Sygnały alarmowe bez tajemnic. W Rudzie Śląskiej odbędzie się trening reagowania

Ponad 15 mln zł na szkoły zawodowe w Rudzie Śląskiej

Renault uderzył w motocyklistę przy przejściu. 38-latek trafił do szpitala

Koniec ostrego dyżuru okulistycznego w Rudzie Śląskiej. Są wskazane szpitale

Motoserce wraca do Rudy Śląskiej. Motocykliści zbiorą krew dla dzieci

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy
Przydatne dane teleadresowe
- Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej - kontakt, adres i dostępność
- Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej - zajęcia, półkolonie, kontakt
- Dom Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach: kontakt, oferta i wynajem sal
- Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny w Rudzie Śląskiej - kontakt, oferta wynajmu, wirtualne biuro
- Aquadrom Ruda Śląska - basen, saunarium i atrakcje wodne
