Ruda Śląska ułatwia oddawanie odpadów w PSZOK nowe zasady i większy komfort

Ruda Śląska ułatwia mieszkańcom oddawanie odpadów nowe zasady w PSZOK-u sprawiają, że segregacja i recykling stają się prostsze niż kiedykolwiek! Sprawdź, jak możesz szybko i wygodnie pozbyć się niepotrzebnych śmieci oraz jakie rekordy w ilości oddanych odpadów biją mieszkańcy miasta.
- Nowe zasady korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Rudzie Śląskiej
- Ruda Śląska rozwija system zbiórki odpadów plany na drugi PSZOK i imponujące statystyki
Nowe zasady korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Rudzie Śląskiej
Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą teraz łatwiej niż wcześniej korzystać z miejskiego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dotychczas konieczne było przedstawianie kilku dokumentów, w tym potwierdzenia opłaty za gospodarowanie odpadami. Teraz wystarczy okazać dowód osobisty oraz wypełnić krótkie oświadczenie potwierdzające zamieszkanie na terenie miasta i uwzględnienie w deklaracji opłat za odpady komunalne.
Jeśli ktoś inny niż właściciel nieruchomości chce oddać odpady w imieniu mieszkańca, musi dodatkowo dołączyć upoważnienie w oświadczeniu. Dokumenty są dostępne bezpośrednio w PSZOK-u lub na stronie internetowej miasta. To znaczne uproszczenie procedur ma zachęcić więcej osób do aktywnego dbania o porządek i środowisko w Rudzie Śląskiej.
Ruda Śląska rozwija system zbiórki odpadów plany na drugi PSZOK i imponujące statystyki
Miasto nie spoczywa na laurach planowana jest budowa drugiego punktu selektywnej zbiórki odpadów, co ma jeszcze bardziej usprawnić dostępność usług dla mieszkańców. Obowiązek prowadzenia przynajmniej jednego takiego punktu wynika z przepisów prawa, a Ruda Śląska chce wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom swoich mieszkańców.
Od początku roku do końca maja 2025 roku mieszkańcy oddali aż 25,47 ton tekstyliów i odzieży, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, gdy było to 4,88 tony. W maju z usług PSZOK-u skorzystało 1451 osób. Najczęściej dostarczane są bioodpady (110 ton), odpady wielkogabarytowe (prawie 74 tony) oraz odpady budowlane i rozbiórkowe (99 ton).
Zachęcamy do korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i wspólnego dbania o czystość naszego miasta” podkreśla wiceprezydent Jacek Morek.
W PSZOK-u można zostawić między innymi zużyte opony, sprzęt elektryczny i elektroniczny, tekstylia czy odpady budowlane pochodzące z gospodarstw domowych. To doskonała okazja, by pozbyć się trudnych do utylizacji śmieci zgodnie z obowiązującymi normami ekologicznymi.
Na podstawie: UM Ruda Śląska
Autor: krystian