Ruda Śląska zaprasza na otwarcie Lokalnego Centrum Tradycji z atrakcjami
Ruda Śląska zyskuje nowe miejsce, które tętni historią i kulturą – już w sobotę otwarcie Lokalnego Centrum Tradycji! To wyjątkowa przestrzeń, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, a mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w pielęgnowaniu śląskich zwyczajów.

Ruda Śląska zaprasza do nowo otwartego Centrum Tradycji przy ulicy Szyb Bartosza

Już 24 maja o godzinie 12:00 mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli poznać nowe oblicze dzielnicy Ruda – Lokalne Centrum Tradycji przy ul. Szyb Bartosza 10 oficjalnie otworzy swoje podwoje. Pierwsze wydarzenia zaplanowano na sobotę, a program jest pełen atrakcji dla całych rodzin. Rozpocznie je koncert Orkiestry Dętej KWK „Pokój” pod dyrekcją Jacka Kampy, który odbędzie się około godziny 12:20.

W trakcie dnia nie zabraknie też warsztatów plastycznych dla dzieci prowadzonych przez edukatorów z Młodzieżowego Domu Kultury oraz rodzinnej minigry terenowej „Historie z węgla, cegły i kamienia”, która wystartuje o godzinie 13:00 i potrwa do około 15:00. Po jej zakończeniu na scenie pojawi się Otwarty Chór Społeczny kierowany przez Krzysztofa Dudzika.

Wyjątkowe izby i spotkania w sercu rudzkiej tradycji

Lokalne Centrum Tradycji to nie tylko miejsce wydarzeń, ale także przestrzeń edukacyjna i warsztatowa. W budynku dawnego szybu „Franciszek” powstały cztery unikalne izby tematyczne: kapelmajstra, masterchefa, bajtla oraz szycio. Każda z nich opowiada inną historię regionu i pozwala zanurzyć się w jego dziedzictwie.

Izba kapelmajstra skupia się na muzycznej tradycji Górnego Śląska – już o godzinie 13:00 muzycy orkiestry KWK „Pokój” zaprezentują swoje instrumenty. Natomiast o 14:00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Kowalskim, autorem monografii rodziny Ballestremów, podczas którego obecny będzie także Ruediger Pieler – prawnuk Franza Pielera starszego, ważnej postaci w historii Rudy Śląskiej.

W izbie masterchefa czeka prawdziwa uczta dla miłośników śląskiej kuchni. Barbara Kowaczek-Jędrasik z Regionalnego Instytutu Kultury im. Wojciecha Korfantego opowie o znaczeniu stroju śląskiego (godz. 13:00) oraz pokaże, jak samodzielnie przygotować zakwas na tradycyjny żur (godz. 14:00). To doskonała okazja, by poznać smaki i receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Najmłodsi znajdą swoje miejsce w izbie bajtla, gdzie od godziny 12:20 do około 15:00 odbywać się będą kreatywne warsztaty plastyczne oraz zabawy inspirowane dawnymi grami podwórkowymi. Z kolei izba szycio zamieni się w atelier strojów ludowych znanych z występów zespołu „Rudzianie”. Uczestnicy będą mogli nauczyć się m.in. wiązania purpurki czy tworzenia korali pod okiem lokalnych mistrzyń rękodzieła.

Historia szybu Franciszek ożywa dzięki nowemu centrum

Lokalne Centrum Tradycji mieści się w zabytkowym budynku administracyjnym szybu „Franciszek”, który od lat stanowi symbol przemysłowego dziedzictwa Rudy Śląskiej. Ten szyb wydrążony w 1857 roku był częścią pierwszej rudzkiej kopalni „Brandenburg” i działał przez ponad pół wieku. Obecnie obiekt odzyskał blask dzięki remontowi wartemu niemal 3 miliony złotych.

„To miejsce, któremu nie tylko przywróciliśmy blask, ale chcemy też nadać nowe funkcje nawiązujące do jego historii i niematerialnej spuścizny regionu” – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.

W przyszłości planowane jest również stworzenie działka – ogrodu warzywnego z roślinami charakterystycznymi dla kulinarnej tradycji Górnego Śląska. Uprawy te będą wykorzystywane podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych w izbie masterchefa.

Choć ze względu na trwające prace rewitalizacyjne działalność centrum będzie miała charakter okazjonalny do końca roku, już teraz wiadomo, że miejsce stanie się ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta. W planach jest m.in. organizacja II Rudzkiego Festiwalu Dziedzictwa „Kop, Gdzie Stoisz”.


Opierając się na: Urząd Miasta Ruda Śląska