W najbliższą sobotę, 24 sierpnia, mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną okazję do doświadczenia wyjątkowego połączenia tradycji kulinarnych i muzycznych podczas pikniku przy zabytkowym piecu chlebowym. To wydarzenie z pewnością przyciągnie zarówno miłośników dobrego jedzenia, jak i pasjonatów muzyki.
Muzyczne atrakcje i kulinarne doznania
Spotkania z pasjonatami i warsztaty dla dzieci
Festiwal Orkiestr Dętych jako kontynuacja wydarzenia
Muzyczne atrakcje i kulinarne doznania
Piknik, który odbędzie się przy ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda, to nie tylko okazja do skosztowania chleba wypiekanego na naturalnym zakwasie, ale także do uczestnictwa w koncertach orkiestry dętej oraz zespołu akordeonistów. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się z bliska instrumentom dętym, a także poznać ich działanie. W programie przewidziano również fascynujące opowieści o historii piekaroków oraz tradycjach muzycznych regionu, które z pewnością wzbogacą wiedzę o lokalnej kulturze.
Spotkania z pasjonatami i warsztaty dla dzieci
W ramach wydarzenia najmłodsi będą mieli szansę wziąć udział w spotkaniu z pszczelarzem, który nie tylko opowie o życiu pszczół, ale także zaprezentuje prawdziwy ul oraz narzędzia używane w pasiece. Dzieci będą mogły założyć pszczelarskie kapelusze, a także wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzą własne świeczki i lampiony z słoików. Dodatkowo, na warsztatach „Kolorowa ekotorba” dzieci będą mogły ozdobić płócienne torby, co z pewnością dostarczy im wiele radości i satysfakcji.
Festiwal Orkiestr Dętych jako kontynuacja wydarzenia
Piknik przy piekaroku będzie wstępem do Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbędzie się dzień później, 25 sierpnia, w Parku Kozioła. Rozpocznie go opowieść Andrzeja Godoja, historyka Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, który przybliży historię zabytkowego pieca oraz tradycje związane z muzykowaniem na Śląsku. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej KWK „Pokój” oraz Zespołu Akordeonistów im. Edwarda Huloka, co z pewnością będzie ucztą dla zmysłów.
Wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie degustacja chleba z piekaroka, serwowanego z „tustym” i ogórkiem kiszonym. Na pewno będzie to wyjątkowa okazja, aby poznać tradycyjny proces wypieku chleba oraz skosztować jego niezapomnianego smaku. Zabytkowy piec chlebowy przy ul. Bujoczka 24, który powstał około 1900 roku i przez wiele lat służył mieszkańcom, dziś staje się miejscem spotkań, gdzie można odkrywać regionalne tradycje i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
Na podst. UM Ruda Śląska