Kryzys laktacyjny - jak sobie z nim poradzić?

Kryzys laktacyjny to moment, w którym świeżo upieczone mamy produkują mniej mleka, czego wynikiem jest niezaspokojenie potrzeb dziecka. Najczęstszą przyczyną kryzysu są skoki rozwojowe dziecka, kiedy rośnie, zapotrzebowanie na mleko matki spada. Czasami bywa też tak, że wina leży zupełnie gdzie indziej.

Jakie objawy występują w trakcie kryzysu laktacyjnego? Jak sobie z nimi radzić? A przede wszystkim kiedy występuje kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny - niezbędne informacje.

Kryzys laktacyjny sprawia, że świeżo upieczona mama nie jest w stanie swobodnie wykarmić swojego dziecka. Kobiety karmiące zazwyczaj bardziej stresują się w tym okresie, co tak naprawdę potęguje problem. Czasami za kryzysem stoją hormony a dokładnie zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiet po urodzeniu dziecka.

Kryzys może być wywołany także przez złe przystawianie dziecka do piersi, przez co pierś nie jest wystarczająco pobudzana do produkcji pokarmu.

Gdy zauważamy, że ilość pokarmu jest niewystarczająca a dziecko przystawianie do piersi jest niespokojne i płaczliwe okazać się może, że właśnie weszłyśmy w etap kryzysu laktacyjnego. Do lekarza musimy się wybrać gdy zauważymy, że nasze dziecko przestaje przybierać na wadze, nie mniej niż 100 g tygodniowo. Wtedy okazać się może, że potrzebujemy zastosować karmienie zastępcze lub mieszane, jednakże tę decyzję pomoże podjąć nam lekarz pediatra, który będzie kierował się przede wszystkim zdrowiem dziecka.

Jak radzić sobie z kryzysem laktacyjnym?

Jeżeli wystąpi kryzys laktacyjny, mama nie powinna się nim bardzo stresować. Duży stres i niepokój mogą wywołać dalszy zanik pokarmu. Pierwszy kryzys laktacyjny może pojawić się w po pierwszym miesiącu karmienia. Kolejne kryzysy mogą wystąpić między 15-16, a także między 18 a 23 miesiącem życia dziecka.

Kryzys przeważnie trwa od 2 do 7 dni, jeżeli jednak trwa dłużej warto spotkać się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem prowadzącym. Pamiętajmy, aby przeczekać kryzys, ponieważ im dłuższe jest karmienie piersią, tym lepiej dla zdrowia i rozwoju dziecka.

Nocne karmienie może pomóc nam w trakcie kryzysu laktacyjnego, bowiem najlepiej pobudza laktację. Pamiętajmy, aby podawać dziecku piersi na zmianę, aby obie były mocno pobudzone. Przestawienie się na mleko modyfikowane powinno być ostatecznością. W trakcie kłopotów z laktacją możemy spróbować pić więcej rumianku, lub melisy, które kojąco będą działać na mamę, bowiem im spokojniejsza mama, tym mniej kłopotów z karmieniem. Dowiedz się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.