Zarząd Transportu Metropolitalnego przedstawia rozwiązania, które przeznaczone są zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Komunikacja miejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest w coraz większym stopniu dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. To efekt systematycznego wdrażania szeregu zmian, na które decyduje się Zarząd Transportu Metropolitalnego – organizator komunikacji miejskiej na liniach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych.
Wdrażanie udogodnień to proces, dzięki któremu komunikacja staje się dostępna i przyjazna dla wszystkich pasażerów. Przykładami takich rozwiązań mogą być licznie instalowane w pobliżu przystanków elektroniczne tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z możliwością dostępu do informacji głosowej czy też wymagania techniczne dotyczące pojazdów, na przykład rampy najazdowe i przyklęk pojazdów, czyli udogodnienia służące pasażerom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, rodzicom z małymi dziećmi i osobom starszym. Nowe wymagania z kolei dotyczą m.in. kontrastowych wyświetlaczy, ujednolicenia zapisów oznaczeń i nazw przystanków we wszystkich kanałach informacji, co jest ważne dla osób głuchych lub w spektrum autyzmu, ustandaryzowania zapowiedzi głosowych czy też podświetlania krawędzi stopni we wszystkich nowo wprowadzanych do ruchu pojazdach.
Ważnym elementem działań ZTM stały się także nalepki z QR kodami montowanymi na tabliczkach z rozkładami jazdy. To nowe rozwiązanie w znaczący sposób ma ułatwić dostęp do informacji dużej grupie pasażerów. Nalepki umieszczane są na wysokości ok. 120 cm, co umożliwia dostęp do nich osobom na wózkach. Montowane są zawsze w tym samym miejscu (prawy dolny róg gabloty z rozkładem jazdy). Cały kod QR jest wypukły, a dodatkowo nadrukowane na nich oznaczenie numeru stanowiska w alfabecie Braille’a, stanowi udogodnienie dla osób niewidzących. Docelowo takie naklejki mają pojawić się na wszystkich tabliczkach.
W ramach działań związanych z dostępnością audytowi poddany został także serwis internetowy ZTM. Otrzymany certyfikat dostępności gwarantuje, że strona ZTM jest w pełni bez barier, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami i zgodna z wymogami W3C WAI-AA.
Poprzez prezentację wdrożonych w komunikacji miejskiej propasażerskich rozwiązań ZTM chce zachęcać różne grupy pasażerów do korzystania z transportu zbiorowego.
Filmy o udogodnieniach w komunikacji miejskiej ZTM.