Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach (dawniej Muzeum PRL-u) już w sobotę (29.04) o godz. 10.00 otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. W trzynastym sezonie działalności placówki na gości czeka wiele nowych atrakcji. Będzie można m.in. zapoznać się z Galerią Malarstwa Socrealistycznego w nowo wyremontowanym budynku dawnej obory, wystawą zabawek oraz obrazów o tematyce religijnej, ekspozycją przedstawiającą walkę władzy ludowej z kościołem, a także Kapsułą Czasu. Osoby zwiedzające muzeum będą mogły skorzystać z wiedzy przewodników, którzy będą do dyspozycji przez całą majówkę.

- Nowy sezon to przede wszystkim okazja do spotkania się z naszymi gośćmi – podkreśla Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki. - Wielu zwiedzających czeka na otwarcie sezonu, ponieważ, co roku wymieniamy około siedemdziesięciu procent ekspozycji. Sobotnie otwarcie to po prostu spotkanie po wielu miesiącach przerwy – dodaje.

Nowy sezon to również zmiana nazwy muzeum z Muzeum PRL-u na Muzeum Historii Polski Ludowej. Zmiana ta wyniknęła z kilku powodów. - Po pierwsze osobom urodzonym w latach 90. ubiegłego wieku i później skrót PRL niewiele już mówi. Po drugie, przez ostatnie kilka lat powstało w Polsce kilka muzeów z PRL- em w nazwie, a po trzecie PRL coraz częściej kojarzy się bardziej z filmami Barei, a przecież to jednak 45 lat skomplikowanej historii naszego kraju – tłumaczy Monika Nizioł. - Po czwarte przez trzynaście lat naszej działalności mocno się rozbudowaliśmy. Dzisiaj to już ponad dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej w czterech budynkach XIX-wiecznego Dworu Nowa Ruda. To również kilka tysięcy metrów powierzchni zewnętrznej z kilkoma wystawami - rolniczą, kioskiem ruchu, Parkiem Pomników Socrealistycznych, pojazdami. Warto dodać, że jesteśmy też najstarszym i największym muzeum w Polsce, pokazującym życie społeczne w latach 1945 – 1989. To wszystko świadczy o tym, że nazwa naszej placówki powinna brzmieć poważnie - dodaje.

Jedną z nowych atrakcji, które czekają na zwiedzających, jest Galeria Malarstwa Socrealistycznego, czyli zbiór wykonanych na zamówienie muzeum 30 kopii malarskich największych dzieł z kolekcji Galerii Socrealizmu, którą można zobaczyć w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kopie zostały wykonane przez Tatianę Talipovą pod okiem profesora Romualda Kołodzieja. To jedyne w Polsce kopie malarskie tych obrazów. W najbliższą sobotę inaugurację wystawy uświetni właśnie wizyta Tatiany Talipovej i Romualda Kołodzieja.

Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiają różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku. Placówkę prowadzi Fundacja Minionej Epoki. – Zbieramy, zachowujemy oraz udostępniany wszystko, co wiąże się z tamtą epoką, od dokumentów, odznaczeń, sztandarów, poprzez sprzęty domowego użytku po samochody czy pomniki – wymienia Monika Nizioł.

Poza standardowym zwiedzaniem w placówce można organizować lekcje historii, a także np. sesje zdjęciowe czy imprezy okolicznościowe. Muzeum jest czynne sezonowo, od 1 maja do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 19 zł, a ulgowy 14 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie. Miłośnicy czworonogów będą mogli zwiedzić muzeum razem ze swoim pupilem. Warunkiem jest jednak to, że pies musi być trzymany na smyczy.

Warto dodać, że Fundacja Minionej Epoki została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

w poezji i prozie