Święta Wielkanocne to czas radości i wytchnienia. By dla każdego był to mile spędzony czas, przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Bądźmy czujni i ostrożni, bo okres przedświąteczny to niestety też czas żniw dla kieszonkowców! Z kolei planując rodzinny wyjazd, pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i właściwie zabezpieczmy swoje mieszkania i domy. Wspólnie zadbajmy o to, aby wielkanocny czas był spokojny, radosny i bezpieczny.

Zakupy

Jak co roku apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. Złodzieje kieszonkowi często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz roztargnienie i pośpiech, które towarzyszą przygotowaniom do świąt.

W centrach handlowych i na targowiskach łatwo można paść ofiarą kieszonkowców. Starajmy się unikać szczególnie zatłoczonych miejsc, jednocześnie zwracając uwagę, czy nie znaleźliśmy się w tzw. sztucznym tłoku, w którym nietrudno o utratę portfela.

Pamiętajmy, by podczas płacenia za zakupy nie pokazywać większej ilości gotówki. Dbajmy o to, by torebka znajdowała się zawsze z przodu, w zasięgu naszego wzroku, natomiast portfel był schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich. Nie trzymajmy również telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni. Wzmożoną uwagę i podobne zasady ostrożności zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej, a także na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w samochodach i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja.

Zabezpiecz mieszkanie

Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy, czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Jeśli mamy zaufanego sąsiada lub znajomych, zostawmy klucze i poprośmy, aby wieczorem zapalili na chwilę światło lub włączyli na parę minut telewizor.
W przypadku częstych wyjazdów warto również rozważyć wynajęcie skrytki depozytowej, w której będziemy mogli deponować niewielkie przedmioty wartościowe (biżuterię, papiery wartościowe itp.) oraz gotówkę.

Podróże

Okres przedświąteczny, a także same Święta Wielkanocne to czas wzmożonego ruchu kołowego i pieszego wynikający z przygotowań oraz przemieszczania się po terenie kraju na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Dla policjantów to dni wytężonej służby, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nad bezpieczeństwem podróżujących pojazdami oraz pieszych czuwać będzie większa niż zazwyczaj liczba mundurowych. Policjanci będą dbać o płynność ruchu drogowego oraz pomagać w bezpiecznym dotarciu do celu. Tradycyjnie już, w okresie przedświątecznym, na drogach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Stróże prawa będą kontrolowali prędkość kierowców, sposób przewożenia dzieci i pasażerów, a także stan techniczny samochodów. Ponadto w te święta, tak jak i w latach ubiegłych, nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Apelujemy do kierujących pojazdami o rozwagę podczas jazdy i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosowanie się do ograniczeń prędkości, respektowanie praw pieszych, a także niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działających środków. Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia (wybierzmy trasy alternatywne), warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce.

Życzymy Wam i sobie, by każdy bezpiecznie dotarł do celu.