UM Ruda Śląska: Trwa wypłata dodatków

2 min czytania

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przyjął ponad 21 tys. wniosków złożonych przez mieszkańców na realizację dodatków łagodzących wzrost cen energii. Wkrótce będzie realizowana wypłata dodatku elektrycznego, o który można było wnioskować do 1 lutego br. Z kolei wnioski o dodatek gazowy można składać do 29 lutego przyszłego roku lub w terminie 30 dni od otrzymania i opłacenia faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych za 2023 r.

Przypomnijmy, że dodatki wprowadził rząd w odpowiedzi na wysoki wzrost cen na rynku energii, w tym kosztów opału, dając możliwość ubiegania się o dodatek osłonowy, węglowy, gazowy (refundacja podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 roku), elektryczny oraz dodatek dla gospodarstw domowych. Ich przyjmowanie, rozpatrywanie i wypłacanie to duże wyzwanie organizacyjno-administracyjne m.in. ze względu na dynamiczne zmiany zapisów niektórych ustaw oraz zasoby kadrowe zaznacza Anna Krzysteczko, wiceprezydent ds. społecznych. Pracownicy MOPSu robią to realizując jednocześnie swoje statutowe zadania, więc cieszę się, że jak zwykle działają efektywnie dodaje.

- Do tej pory wypłaciliśmy 8561 dodatków osłonowych, 9077 węglowych oraz 896 dodatków dla gospodarstw domowych wylicza Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Właśnie otrzymaliśmy środki z budżetu państwa na realizację dodatku elektrycznego i niebawem rozpoczniemy jego wypłatę. Nie wypłacono jednak żadnego dodatku gazowego, ponieważ do tej pory nie otrzymaliśmy środków na realizację tego zadania dodaje.

Warto też dodać, że dodatki nie zostały wypłacone w przypadku trwania postępowania administracyjnego w sprawie, wydania decyzji odmownych, umarzających postępowania lub pozostawienia wniosków bez rozpoznania. Część świadczeń oczekuje również na rozstrzygnięcie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Świadczenia możliwe do wypłaty zostaną uregulowane po otrzymaniu z budżetu państwa środków niezbędnych do ich realizacji.

Decyzję o przyznaniu dodatku węglowego, elektrycznego lub dodatku dla gospodarstw domowych może poprzedzać wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracowników MOPS. Taką możliwość przewidział ustawodawca jeśli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę ww. dodatków występują wątpliwości co do zawartych w nich treści podkreśla dyrektor Morys. Od grudnia 2022 r. do 15 marca br. pracownicy MOPS przeprowadzili łącznie 1192 wywiady środowiskowe. 203 z nich wynikały z konieczności stwierdzenia odrębności lokali i były realizowane we współpracy z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Ruda Śląska. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie takiego wywiadu, zgodnie z zapisami ustaw, jest podstawą do odmowy przyznania ww. dodatków.

Urząd Miasta Ruda Śląska,

rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2023/03/22/trwa-wypłata-dodatków/

Autor: krystian