Uroczyste pasowanie na ucznia w rzemiośle odbyło się dzisiaj w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. W tym roku szkolnym 72 adeptów zawodów rzemieślniczych rozpocznie praktyczną naukę zawodu w 40 zakładach działających w Rudzie Śląskiej. Organizatorem wydarzenia, tradycyjnie jak co roku, był Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.

- Pasowanie na ucznia w rzemiośle to już coroczna, piękna tradycja w naszym mieście – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – W tej chwili nasuwają mi się dwa słowa – tradycja i przyszłość, ponieważ do tradycji nawiązuje właśnie wieloletnia działalność rudzkiego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, który kształci nowych rzemieślników. Z kolei przyszłość to właśnie młodzi ludzie, przyszli rzemieślnicy, których społeczeństwo bardzo potrzebuje, bo to oni są przyszłością naszego miasta. To niezwykle ważne, żeby poznawali tajniki wiedzy i dobrze wykorzystywali je w praktyce. Dobrzy fachowcy to wizytówka Rudy Śląskiej – dodaje.

- Ta uroczystość, oprócz znaczenia symbolicznego, ma także głębsze znaczenie. Udowadnia, jak wielką wagę środowisko rzemieślnicze przywiązuje do kształcenia swoich następców – zaznaczył podczas uroczystości pasowania na ucznia w rzemiośle Grzegorz Skudlik, przewodniczący Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. - Droga młodzieży, to wy jesteście bohaterami tej uroczystości, dlatego pragnę wam życzyć, abyście wszyscy po trzech latach nauki zawodu pomyślnie zdali egzamin czeladniczy na pierwszy stopień rzemieślniczego wtajemniczenia. Będzie on potwierdzeniem waszych kwalifikacji zawodowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej, co wiąże się z tym, że europejski rynek pracy będzie stał przed wami otworem. Życzę wam także, żebyście zdali egzamin mistrzowski oraz żeby najlepsi z Was po latach przejęli od nas tę przysłowiową pałeczkę – dodał.

Podobnie jak w ubiegłych latach największą popularnością wśród kandydatów cieszy się fryzjerstwo oraz cukiernictwo. W roku szkolnym 2022/2023 w zawodzie fryzjera będzie kształciło się 17 osób, a cukiernikami chce być 18 uczniów, 6 stolarzami, 5 ślusarzami. Przyszli rzemieślnicy będą poznawać również tajniki kominiarstwa, krawiectwa, elektromechaniki, fotografii. Będą uczyć się także, żeby zostać piekarzami mechanikami, lakiernikami i blacharzami samochodowymi. W sumie 72 uczniów będzie poznawać praktyczną stronę 14 zawodów. Są to uczniowie trzech rudzkich szkół: Zespołu Szkół nr 4 (29 uczniów), Zespołu Szkół nr 1 (25 uczniów), Zespołu Szkół nr 7 (1 uczeń) oraz 17 uczniów z miast ościennych, m.in. z Chorzowa, Zabrza, Bytomia, Świętochłowic, Katowic i Tychów.

Każdego roku młodzież najczęściej wybiera zawody: fryzjer, lakiernik samochodowy, cukiernik, kucharz. Warto dodać, że w porównaniu do lat ubiegłych liczba uczniów kształtuje się na podobnym poziomie. Jednak niektóre szkoły oprócz nauki w placówce oferują także zajęcia praktyczne na terenie szkoły, co sprawia, że wielu uczniów wybiera właśnie taki sposób nauki zamiast odbywania praktyki w konkretnym zakładzie.

Przypomnijmy, że Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości to organizacja samorządu gospodarczego, integrująca i reprezentująca środowisko rzemieślników i przedsiębiorców. Obecnie zrzesza 68 zakładów, spośród których 64 posiada uprawnienia do prowadzenia praktycznej nauki zawodu w następujących specjalnościach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter sieci i urządzeń sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fotograf, wędliniarz, kominiarz, kucharz, tapicer. Na chwilę obecną zakłady zrzeszone w rudzkim Cechu szkolą 184 uczniów w 60 zakładach. W Rudzie Śląskiej funkcjonuje najwięcej zakładów w branży fryzjerskiej i motoryzacyjnej, a najmniej jest kominiarzy, krawców, tapicerów, fotografów, ślusarzy oraz przetwórców mięsa.