Rudzka Szkoła Podstawowa nr 17 w finale prestiżowego konkursu architektury

Szkoła Podstawowa nr 17 w Rudzie Śląskiej walczy o prestiżową nagrodę na światowej arenie architektury! Ten wyjątkowy projekt, powstały w trudnych warunkach górniczych, zdobywa uznanie ekspertów z całego globu. Co sprawia, że ta placówka jest tak wyjątkowa? Sprawdźmy!
- Ruda Śląska i niezwykła szkoła, która podbija międzynarodowe konkursy
- Jak powstawała rudzką szkoła nad kopalnią i jakie wyzwania pokonała
Ruda Śląska i niezwykła szkoła, która podbija międzynarodowe konkursy
Nowoczesna Szkoła Podstawowa nr 17 w Rudzie Śląskiej została doceniona na światowym poziomie – jej projekt znalazł się w finale prestiżowego World Architecture Festival 2025 w kategorii budynków szkolnych. To ogromne wyróżnienie stawia rudzką placówkę wśród najlepszych realizacji architektonicznych na świecie.
Projekt przygotowany przez lokalną firmę TK Holding Truszczyński&Kobierzewski wyróżnia się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Budynek powstał na terenie o trudnych warunkach geologicznych związanych z działalnością górniczą, co wymagało zastosowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Koncepcja modułowego kampusu, gdzie każda sala lekcyjna to osobny segment z własnym zielonym atrium, zapewnia uczniom naturalne światło i bliski kontakt z przyrodą oraz elastyczność wobec ruchów gruntu.
Prezydent Rudy Śląskiej podkreśla:
- Nowa Szkoła Podstawowa nr 17 to nie tylko nowoczesny budynek, ale przede wszystkim bezpieczna i inspirująca przestrzeń do nauki. Jesteśmy niezmiernie dumni, że projekt z Rudy Śląskiej zyskał takie uznanie na arenie międzynarodowej – mówi Michał Pierończyk. - To potwierdzenie, że nasze miasto inwestuje w przyszłość, tworząc warunki do rozwoju na najwyższym poziomie, nawet w tak wymagających warunkach geologicznych.
Jak powstawała rudzką szkoła nad kopalnią i jakie wyzwania pokonała
Decyzja o budowie nowej siedziby SP 17 zapadła po tym, jak szkody górnicze uniemożliwiły remont starego budynku. Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku i od początku wymagała ogromnej precyzji oraz współpracy wielu specjalistów. Jak wspomina Andrzej Truszczyński z TK Holding:
- Już w trakcie realizacji przekonaliśmy się, jak dynamiczne potrafi być podłoże: poziom terenu obniżył się o kilka metrów, ponieważ niespełna pół kilometra pod budową wciąż wybierano węgiel. Świeżo wylany żelbet nie zdążył nawet osiągnąć projektowej wytrzymałości, gdy trzeba było wstrzymać prace i wzmocnić konstrukcję. Presja czasu była ogromna – dzieci musiały rozpocząć nowy rok szkolny w bezpiecznym miejscu, a stary budynek czekał już na rozbiórkę.
Dzięki doskonałej współpracy miasta jako inwestora, generalnego wykonawcy Grupy Budowlanej Remar oraz ekspertów z Instytutu Techniki Budowlanej i Kopalni Bielszowice udało się sprostać tym wyzwaniom. Placówka została otwarta we wrześniu 2024 roku i od razu zaczęła służyć 451 uczniom oraz 72 przedszkolakom.
Obiekt o powierzchni niemal 2900 m² powstał za prawie 40 milionów złotych. Inwestycja otrzymała wsparcie finansowe m.in. z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wewnątrz znalazły się sale lekcyjne, aula, biblioteka oraz stołówka wyposażone według konsultacji z rodzicami i nauczycielami.
Wiceprezydent Anna Krzysteczko zaznacza:
- Warto dodać, że kwestię rozwiązań architektonicznych czy wyposażenia konsultowaliśmy zarówno z rodzicami, jak i pracownikami, by uczniowie, jak i nauczyciele mieli zapewnione jak najlepsze warunki nauki i pracy. Myślę, że teraz wszyscy będziemy trzymać kciuki za sukces zarówno rudzkich architektów, jak i naszej edukacyjnej perełki.
Na podstawie: Urząd Miasta Ruda Śląska
Autor: krystian