Fundacja NEUCAdla Zdrowia zachęca do udziału w akcji kardiologicznej. W środę (14.09) przy ul. Radoszowskiej 110 w Rudzie Śląskiej w godzinach od 10:00 do 16:00 stanie „Kardiobus”, w którym będzie można skorzystać z bezpłatnego badania serca oraz wykonać pomiar cukru i kwasu moczowego. Nad poprawnością badania czuwać będzie wyspecjalizowana pomoc pielęgniarska.


W „Kardiobusie” pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI (przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca lub zawał serca. Niepokojącymi objawami u pacjentów są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. Zawał to jeden z trzech najczęściej spotykanych kardiologicznych powikłań po przejściu COVID-19. Pozostałe dwa to niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Z tego względu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje by na bieżąco monitorować swoje zdrowie, nawet kiedy jesteśmy ozdrowieńcami bądź osobami zaszczepionymi. Dotyczy to również osób w młodym wieku.

Jednocześnie w Kardiobusie Fundacja NEUCA dla Zdrowia udostępnia zainteresowanym możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności. Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba. W Europie 36 proc. osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje, że w latach 2013-2018 o 14 proc. wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1 proc. społeczeństwa, a odsetek ten cały czas.
Choroby układu krążenia i cukrzyca są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia Polaków. W odpowiedzi na to Fundacja NEUCA dla Zdrowia ruszyła z akcją kardiologiczną. Ma ona na celu zbadanie serca oraz samodzielny i w pełni bezpieczny pomiar poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi.

Zagrożenie również stanowi insulinoodporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (ok. 2-krotnie). Z tego względu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi. Oferowany pomiar kwasu moczowego we krwi jest szczególnie rekomendowany u osób z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą i chorobą wieńcową. W epidemiologicznych i klinicznych badaniach jednoznacznie potwierdzono związek zwiększonego stężenie kwasu moczowego we krwi z występowaniem m.in. zawału serca i wszystkich zdarzeń sercowo-naczyniowych w populacji ogólnej.
Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać najpóźniej na 24 godziny przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. W celu uzyskania dodatkowych informacji organizatorzy zapraszają do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 512 746 125.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia dokłada wszelkich starań by w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim pacjentom bezpieczeństwo. W „Kardiobusie” będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem nastąpi pomiar temperatury i dezynfekcja rąk. Fundacja Neuca dla Zdrowia zaprasza pacjentów, którzy nie podejrzewają u siebie zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.

Wszelkie szczegóły dot. terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie

Fundacji NEUCA dla Zdrowia

.
Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Działalność Fundacji pozwala NEUCA jeszcze lepiej wypełniać misję społeczną, którą rozumiemy jako budowanie kultury zdrowia. Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.