Dziś, projektor w naszym domu lub mieszkanie nie jawi się, jako wielki ewenement, ponieważ często zastępuje on telewizor. Takie rozwiązanie sprawia przy tym, że nasz salon może zamienić się w prawdziwą salę kinową i co wato podkreślić – prywatną salę kinową. Tym samym, wcale nie musimy wychodzić z domu, ponieważ wszystkie kinowe dzieła możemy podziwiać w swoim domowym zaciszy, niejako oszczędzając na biletach.
Projektor niejednokrotnie spełnia rolę centralnego elementu dostarczającego rozrywkę w naszym salonie, jednak istnieją pewne akcesoria i dodatkowe elementy, bez których nie da się uzyskać pożądanego efektu. Czymś takim bez wątpienia jest ekran do projektora. Nie zawsze o tym pamiętamy, natomiast nieprawidłowy dobór ekranu może sprawić, że projekcje nie będą takie, jakich byśmy oczekiwali.
Dobór proporcji obrazu, a ekran projekcyjny
Jako, że najpopularniejsze technologie to obecnie Full HD i 4K, zwykle przychodzi nam obcować z proporcjami wynoszącymi 16:9. Musimy wiedzieć, że oznacza to konieczność wyboru ekranu, który pracuje z identycznymi proporcami. Pamiętajmy też, że zawsze możemy o wiele aspektów dopytać samego sprzedawcę, bądź dowiedzieć się co w tej kwestii ma do powiedzenia producent.
Odbijająca powierzchnia w naszym ekranie projekcyjnym
Biały i szary to barwy, które najczęściej występują jeżeli chodzi o powierzchnię odbijającą projektorów. W momencie, gdy nie możemy uzyskać pełnej ciemności w pomieszczeniu, a przy tym ściany nie są czarne lub szare, poleca się powierzchnię szarą. Pozwoli to uzyskać odpowiedni współczynnik pochłaniania świata, co dodatkowo daje możliwość korzystania z projektora nawet w słoneczny dzień. Jeśli jedna możemy dostosować pokój do wymagań, śmiało możemy wybrać białą powierzchnię odbijającą.
Jaki rozmiar ekranu do projektora wybrać?
Gdy podejmujemy wybór ekranu, jego rozmiar ma znaczenie, dlatego to element, którego nie warto deprecjonować. Ekran powinien zmieścić się w pomieszczeniu, a warto też rozeznać się w jakiej odległości od projektora znajdować będą się widzowie. Na pewno należy też pomyśleć o kwestii rozdzielczości obsługiwanej przez rzutnik. Modele projektorów z technologią Full HD mogą generować pewien problem, otóż pojawia się tutaj ograniczenie ze względu na powiększanie obrazu. Lepiej postawić tutaj na mniejszy obraz, zyskując z kolei na jakości.
Czarne ramki oraz pas rozbiegowy w ekranie do projektora
W momencie, kiedy aranżujemy swoją własną salę kinową w domu, warto wziąć pod uwagę obecność pasu rozbiegowego i czarnych ramek w ekranie projekcyjnym. Owe ramki w czarnym kolorze to materiał otaczający sam ekran i znajdujący się też nad powierzchnią odbijającą światło. Za jago sprawą możemy znacznie łatwiej odciąć obraz od otoczenia, a przy tym wzrasta też możliwość lepszego skupienia wzroku na projekcji. Dodatkowo, kontrast ulega znacznej poprawie.
Pas rozbiegowy z kolei jest dobrym wyjściem, kiedy chcemy mieć możliwość zmiany położenia ekranu. Każdy z takich dodatków powoduje, że możemy pozwolić sobie na większą dowolność dostosowywania zestawu do tego, jak chcemy by wyglądała projekcja.
Jak zamontować ekran do projektora? Opcji jest kilka
Wcale nie musimy decydować się na jedną słuszną opcję w kwestii montażu ekranu, jednak sufit oraz ściana to najczęściej wybierane warianty. Tak czy inaczej, nasz wybór pada zwykle na takie wyjście, które sprawdzi się w charakterystyce naszego salonu. Sporo zależy też od tego, czy możemy dokonywać pewnych modyfikacji. Zaleca się, aby ekran był chowany w podwieszanym suficie, kiedy to ten zawsze gdy jest nieużywany, może nie zakłócać estetyki pomieszczenia.
Montowane na suficie ekrany dają możliwość, by ściana za sprzętem była wykorzystana. Powiesimy na niej nasze ulubione obrazy i inne ozdoby oraz dekoracyjne elementy, które nie będą w żaden sposób zasłonięte. W przypadku ekranu ściennego musimy zawsze pamiętać o bezpiecznym marginesie przestrzeni. Finalnie, wybierając każdą z tych opcji warto pomyśleć nad specjalnymi kasetami, które zawsze pomagają uzyskać jeszcze lepszą estetykę.